Serie A, Νάπολι κλείνει τον πρώτο γύρο με 50 βαθμούς, Salernitana ko – Libero Quotidiano

Σαν μεγάλη ομάδα. Δείχνοντας κατευθείαν προς ένα όνειρο, όλο και περισσότερο έναν στόχο, χωρίς να κοιτάξουμε πίσω. Η Νάπολι ξεχνά αμέσως την πικρή αποβολή στο Κύπελλο Ιταλίας από την Κρεμονέζε και συνεχίζει την υπέροχη πορεία της στο πρωτάθλημα. Το ντέρμπι από την Καμπανία είναι μπλε: η Σαλερνιτάνα τελείωσε νοκ άουτ 2-0, τιμωρήθηκε στην ανάκαμψη του πρώτου ημιχρόνου με τη νικηφόρα είσοδο του Ντι Λορέντζο και έκπληκτος μετά από τρία λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου από το πόδι του Όσιμεν, ολοένα και πιο πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Σπαλέτι αυξάνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά -και την πίεση- στους διώκτες της, με τη Μίλαν να διολισθαίνει στο μείον δώδεκα και την Ίντερ στο μείον δεκατρείς. Στα μισά της Serie A, η Νάπολι γυρίζει με 50 πόντους, νούμερα εντυπωσιακά που μαρτυρούν την απίστευτη πορεία των παικτών της Καμπάνια. Ακόμη και σε μια βραδιά λιγότερο αναβραστική από τη βομβιστική νίκη με 5-1 επί της Γιουβέντους, η Νάπολι έδειξε ότι πλέον σκέφτεται σαν αληθινοί ηγέτες, καθοδηγούμενη από τον σέντερ φορ της. Η απουσία του Kvaratskhelia αφαίρεσε λίγο την ποιότητα και το απρόβλεπτο στα τρία δεκάλεπτα, αλλά η ενδεκάδα του Spalletti κρατούσε πάντα το παιχνίδι στα χέρια, περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσει και βάζοντας το παιχνίδι για ύπνο μετά το αποτέλεσμα. Όπως ακριβώς κάνουν τα μεγάλα ονόματα.

Ο Σαλερνιτάνα, στο τέλος μιας εβδομάδας τρενάκι μεταξύ της απόλυσης του Νταβίντε Νίκολα μετά τη νίκη με 8-2 επί της Αταλάντα και της άμεσης επιστροφής του δύο μέρες μετά τον αποχαιρετισμό του, αντιστάθηκε όσο μπορούσε, παραμένοντας πάντα στο παιχνίδι και μάλιστα κινδύνευε να ξανανοίξει. το στον τελικό. Ωστόσο, η βαθμολογία, με τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία ματς, αρχίζει να περιπλέκεται, ειδικά υπό το πρίσμα της επιτυχίας της Βερόνα στον αγώνα με τη Λέτσε, η οποία άνοιξε ξανά τον αγώνα για να μην υποβιβαστεί. Δύσκολη στιγμή όπως αποδεικνύεται από τη διαμαρτυρία των οπαδών των γηπεδούχων στο τελευταίο σφύριγμα.

Απέναντι σε αυτή τη Νάπολι, όμως, το να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα είναι άθλος για οποιονδήποτε. Παρά το ήπιο ξεκίνημα των φιλοξενούμενων και τη συνήθη αυτοπεποίθηση του Οτσόα, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα έτοιμος στο 19′ για το κοντινό σουτ του Όσιχεν, οι γηπεδούχοι -κοντά στο σκοράρισμα με προσωπική πρωτοβουλία του Πιάτεκ μετά από είκοσι λεπτά- κατέβηκαν λίγα μόλις λεπτά. δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα: Ο Ανγκουίσα βρίσκει τον σωστό χώρο στα αριστερά, η χαμηλή σέντρα του σηκώνεται από τον Ντι Λορέντζο, του οποίου το δεξί πόδι σπάει το δοκάρι και καταλήγει στα δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νάπολι έκλεισε αμέσως τον αγώνα: ο Έλμας χτύπησε στο δοκάρι με ένα στρογγυλό σουτ, ο Όσιμεν στάθηκε σαν γεράκι και διπλασίασε με κενή εστία. Ο Σαλερνιτάνα προσπαθεί να βγει μπροστά χωρίς πολλές πεποιθήσεις, ειδικά μετά την κεφαλιά του Πιρόλα μόλις άουτ. Όταν τότε ο Meret, στη μοναδική αβεβαιότητα των αρχηγών (λόγω παρεξήγησης μεταξύ Ντι Λορέντζο και Λομπότκα) ξεπεραστεί εκτρέποντας τον επιδιωκόμενο στόχο του Πιάτεκ στο δοκάρι, γίνεται σαφές πώς σφραγίζεται η μοίρα των χειροβομβίδων παρουσία μιας Νάπολι. οδοστρωτήρ.