Ραμπιό και Φαγιόλι στο γκολ, η Γιούβε κέρδισε την Ίντερ με 2-0 – Χρόνος

ΤΟΥΡΙΝΟ (ITALPRESS) – Η Γιουβέντους κέρδισε με 2-0 την Ίντερ, μια επιτυχία που διέκοψε τη σειρά των τεσσάρων αήττητων αγώνων των Νερατζούρι απέναντι στη «Γηραιά Κυρία». Τα γκολ των Ραμπιό και Φαγιόλι αποφασίζουν τον αγώνα για μια ολοένα και πιο «νεανική» εκδοχή της Γιούβε. Στο πρώτο ημίχρονο, όταν η Ίντερ εμφανιζόταν πιο συχνά στο πλευρό του αντίπαλου τερματοφύλακα, έλειπε το νικητήριο τρεμόπαιγμα. Η ομάδα του Ιντζάγκι έδειχνε καλύτερα οργανωμένη αλλά αμάρτησε για τσιμπήματα στην περιοχή του τέρματος. Οι πιο νόστιμες στιγμές στο κεφάλι του Dzeko και στα αριστερά του Dumfries: η πρώτη, στο 27′, στην όχθη του Lautaro Martineze, έστειλε ελάχιστα άουτ, ενώ η δεύτερη, στο 42′, μπήκε καλά στο κέντρο της περιοχής στο Σέντρα χαμηλό σουτ του Μπαρέλα αλλά τη στιγμή της πρόσκρουσης έστειλε απίστευτα ψηλά από λίγα βήματα και η πόρτα ήταν αφύλακτη. Η Γιούβε στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να συνοψιστεί σε ένα ψαλιδάκι από έναν αμυντικό, τον Μπρέμερ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα μακριά από τον καθρέφτη στο 20′. Ξεκίνημα της ανάκαμψης ξανά με την πιο επιχειρηματική Ίντερ και Γιουβέντους να προσπαθούν να απαντήσουν σε πλάγιο. Και είναι ακριβώς από μια από αυτές τις επανεκκινήσεις που η Γιουβέντους προηγήθηκε στο 7ο λεπτό: ο Κόστιτς κατάφερε να ξεφύγει από το μαρκάρισμα του Μπαρέλα στο τροκάρ της Γιουβέντους και μετά από ένα 50-60 μέτρα που κλίση κατά μήκος της αριστερής λωρίδας έβαλε μια χαμηλή μπάλα στο έδαφος.στη μέση στην οποία επενέβη ο Ραμπιό που με το δεξί τρύπησε τον Ονάνα στο μακρύ κοντάρι. Στο 18′, μετά από συνεννόηση με το VAR από τον διαιτητή Ντοβέρι, το διπλάσιο γκολ της Γιουβέντους ακύρωσε τον Ντανίλο ένοχο ότι άγγιξε την μπάλα με το ένα χέρι πριν βάλει στα δίχτυα, αλλά στο 40′ ήταν ο Φαγιόλι που την έκλεισε υπογράφοντας το δικό του. δεύτερο γκολ στη Serie A: και πάλι ο Κόστιτς, ο οποίος στο παρελθόν είχε επίσης χτυπήσει ένα δοκάρι, έκοψε ολόκληρη την περιοχή για το νούμερο 44 της Γιουβέντους, ο οποίος έλεγξε και ξεκίνησε ένα σουτ με το δεξί, το οποίο απέκρουσε ελαφρά ο Γκόσενς και ο οποίος έμεινε πίσω από τον Ονάνα.