Ο Bale απαντά στον Weah, ΗΠΑ-Ουαλία 1-1 – Il Tempo

AR-RAYYAN (ΚΑΤΑΡ) (ITALPRESS) – Ένα γκολ και ένας βαθμός για την έναρξη του Μουντιάλ. Ο αγώνας μεταξύ Ηνωμένων Πολιτειών και Ουαλίας λήγει 1-1, αγώνας που ισχύει για την πρώτη ημέρα του ομίλου Β. Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, το γκολ του Γουεά απάντησε ο Γκάρεθ Μπέιλ, σε πέναλτι. Καλή εμφάνιση από τις ΗΠΑ στο πρώτο ημίχρονο, η αντίδραση της εθνικής ομάδας της Ουαλίας χειροκροτήθηκε σε ένα δεύτερο ημίχρονο γεμάτο συγκινήσεις: ένας βαθμός η καθεμία, επιβεβαιώνοντας ότι οι δύο ομάδες πιθανότατα θα παίξουν για τη δεύτερη θέση για να πάνε στους 16 . Και οι δύο θα επιστρέψουν στο γήπεδο την Παρασκευή: οι Αμερικανοί θα αντιμετωπίσουν την Αγγλία – πίσω από την επιτυχία τους με 6-2 στο ντεμπούτο τους – ενώ ο Ράμσεϊ και οι σύντροφοί του θα αντιμετωπίσουν το Ιράν, που ήδη κινδυνεύει να αποκλειστεί.
Η αποφασιστική προσέγγιση των Ηνωμένων Πολιτειών φάνηκε ήδη από τον αρχικό σχηματισμό, ένα σούπερ επιθετικό 4-3-3 με τους Pulisic και Weah να υποστηρίζουν τον Sargent. Και η πρώτη πραγματική ευκαιρία του αγώνα υπεγράφη από τον αριθμό 24: πρώτα ο Ρόντον ρίσκαρε με το δικό του γκολ, στην επαναφορά ο Σάρτζεντ από δύο βήματα χτύπησε στο εξωτερικό δοκάρι του τέρματος που υπερασπίστηκε ο Χένεσεϊ.
Από εκείνη τη στιγμή, η ομάδα της Ουαλίας δεν μπόρεσε να αντιδράσει, αφήνοντας χώρο στην αμερικανική ντρίμπλα: η δεξιά τσέπη έφτασε στο 36ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με τον Pulisic, η μπάλα ήταν τέλεια στο κενό για να πιάσει τον Weah (γιο της τέχνης) παγετώνων στα τελευταία δεκαέξι μέτρα. Ωστόσο, η είσοδος του Μουρ στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε ένα τράνταγμα στην εθνική ομάδα του Πέιτζ: οι Ουαλοί άρχισαν να πιέζουν πάνω απ’ όλα προς τα έξω, με τον Ουίλιαμς πιο ενεργητικό από ό,τι στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, η μεγάλη ευκαιρία δεν εκμεταλλεύτηκε ο Ντέιβις: το νούμερο 4 προσπάθησε με κεφαλιά, αλλά ο Τέρνερ την επέκτεινε για ένα κόρνερ. Η πίεση από τον Μπέιλ και τους συμπαίκτες του υλοποιήθηκε δέκα λεπτά πριν το τέλος: ο πρώην παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης έπεσε νοκ άουν στην περιοχή από τον Ζίμερμαν, το πέναλτι ήταν αναπόφευκτο. Ο ίδιος ο Μπέιλ δεν έχασε το τελικό 1-1 από το σημείο. Στον τελικό δόθηκαν 9 λεπτά πρόσθετου χρόνου (αν και δεν υπήρξαν μεγάλες απώλειες χρόνου): αυτός είναι ο τρίτος αγώνας από τους τρεις στον οποίο έχουν καθοριστεί μέγιστες καθυστερήσεις μετά την Αγγλία-Ιράν και τη Σενεγάλη-Ολλανδία.