Ο Όσιμεν και ο Έλμας ανατρέπουν την Αταλάντα, τη Νάπολη στο τρέξιμο – Χρόνος

ΜΠΕΡΓΚΑΜΟ (ITALPRESS) – Έντεκα νίκες σε δεκατρείς αγώνες, με 32 γκολ. Η Νάπολι επιβάλλεται και απέναντι στην Αταλάντα: οι Ατζούρι κερδίζουν 2-1 στο Gewiss Stadium χάρη στα γκολ των Osimhen και Elmas, που έφτασαν και οι δύο μετά το πέναλτι που μετέτρεψε ο Lookman. Καμία σχέση για την Αταλάντα, δεύτερη συνεχόμενη στάση εντός έδρας και -8 από την πρώτη θέση που κατέλαβαν οι Ναπολιτάνοι. Διασκεδαστικό παιχνίδι έπρεπε να είναι, διασκεδαστικό παιχνίδι ήταν. Υψηλοί ρυθμοί από την έναρξη, το πρώτο ρινγκ ήταν από την Αταλάντα στον άξονα Lookman-Hojlund, αλλά ο Δανός έκανε την πρώτη πρόθεση στον Meret. Η Νάπολι προσπάθησε να διαχειριστεί την κατοχή, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν τα δίχτυα του πλεονεκτήματος σε πέναλτι με τον Λούκμαν μετά από ένα χάντμπολ του Όσιμεν που αναθεωρήθηκε στο VAR. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν αμέσως ισοπαλία στην ανάπτυξη κόρνερ, καθοριστική η κεφαλιά του μπλε επιθετικού. Το γκολ ξάφνιασε την ομάδα του Gian Piero Gasperini που μάζεψε το δεύτερο γκολ δέκα λεπτά πριν το τέλος: μια ωραία μπάλα που δούλεψε ο Osimhen στα δεξιά και μέσα για τον Elmas, το νούμερο 7 προσπέρασε τον Musso χάρη και στην ολισθηρή απόκλιση του Hateboer. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανεβάσουν ρυθμό για να βρουν την ισοφάριση: στο 10′ ήρθε διπλή ευκαιρία με τον Maehle να σταματά από την εξαιρετική απόκρουση του Meret και τον Lookman σταμάτησε από το δοκάρι. Οι ευκαιρίες δεν έλειψαν ούτε για τους φιλοξενούμενους, ο Σιμεόνε -που πήρε τη θέση του Οσιχέν, καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο- έχασε το νοκ άουτ από την άκρη. Το τελικό εξαναγκασμό από τους Νερατζούρι δεν ήταν αρκετό, στο τέλος η Νάπολι κέρδισε με 2-1, βρίσκοντας την ενδέκατη νίκη της στο πρωτάθλημα.