Ο Ντιμπάλα δίνει άλλη χαρά στη Ρώμη, Φιορεντίνα κο 2-0 – Libero Quotidiano

ΡΩΜΗ (ITALPRESS) – Η Ρόμα κέρδισε 2-0, εντός έδρας, μια Φιορεντίνα με 10 παίκτες από το 24ο λεπτό χάρη στα δύο γκολ του Πάουλο Ντιμπάλα σε ισάριθμες ασίστ του Αβραάμ. Το χρυσό δίδυμο των Giallorossi κερδίζει τους τρεις βαθμούς και 34 βαθμούς στη βαθμολογία, όπως η Λάτσιο και η Αταλάντα, τρεις βαθμούς πίσω από την περιοχή του Champions League και τέσσερις βαθμούς πίσω από τη δεύτερη θέση. Ο Μουρίνιο επιλέγει το ντεμπούτο του Μπόβε από την 1η στο πρωτάθλημα και βρίσκει επίσης τον Λορέντζο Πελεγκρίνι, ο οποίος βγήκε χτυπημένος το βράδυ της Πέμπτης στο Κύπελλο Ιταλίας κόντρα στην Τζένοα. Ωστόσο, ο Ζανιόλο απουσίαζε λόγω πυρετού. Ο αρχηγός των Giallorossi ανοίγει το παιχνίδι του με ένα τούνελ στο Amrabat. Ο Μαροκινός μέσος απαντά στο 22′ με το πρώτο σουτ του αγώνα αλλά ο Ρούι Πατρίσιο το μπλοκάρει στο έδαφος σε δύο φάσεις. Όπως και την περσινή σεζόν, η Φιορεντίνα έμεινε στους 10 στο πρώτο μισάωρο. Την τελευταία φορά ήταν ο Dragowski που πήρε το κόκκινο φως, αυτή τη φορά ήταν ο Dodò που όρμησε στον Zalewski και έλαβε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του.
Στο 35ο λεπτό πρώτη ευκαιρία για τη Ρόμα: Ο Κριστάντε μπολ για τον Πελεγκρίνι που προσπαθεί να μιμηθεί τον Τότι χωρίς επιτυχία με το βολέ με το αριστερό πόδι. Στο 40ο λεπτό υπάρχει το πλεονέκτημα και η υπογραφή γίνεται για άλλη μια φορά από τον Πάουλο Ντιμπάλα: Το στήθος του Αβραάμ στο πλάι, η Τζόγια βάζει με βολέ με το αριστερό της πόδι και αιφνιδιάζει τον Τερατσιάνο με τη συνενοχή ενός ελαφρού αποπροσανατολισμού του Μιλένκοβιτς. Στο μεσοδιάστημα, ο Ιταλός απομακρύνει τους Ikonè και Jovic και στέλνει τους Barak και Nico Gonzalez στον αγωνιστικό χώρο, με τον τελευταίο να συνδέεται με τη Leicester. Για το πρώτο ρινγκ του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο, πρέπει να περιμένουμε την εφευρετικότητα του Dybala: ανάκτηση της μπάλας και άγγιγμα για τον Celik που δεν εκπλήσσει τον Terracciano (βοηθήθηκε από το ποστ). Στο 61′ συγκλονιστική ευκαιρία για τη Ρόμα. Ο Μποναβεντούρα δίνει την μπάλα στον Αβραάμ που γλιστρά μπροστά από τον τερματοφύλακα και βγάζει μόνο κόρνερ. Ο Μουρίνιο παίζει τα χαρτιά Μάτιτς, Σπινατζόλα και Ταχίροβιτς. Στη συνέχεια, η Ρόμα, στο 82ο λεπτό, βρήκε το 2-0 στον συνηθισμένο άξονα: Ο Αβραάμ έφυγε με σπριντ στο βάθος και σέρβιρε τον Πάουλο Ντιμπάλα που στήριξε τα δίχτυα. Η Ρόμα έχει πετύχει τα επτά από τα εννέα τελευταία της γκολ μετά το 80ο λεπτό. Στην πρόσθετη ώρα, ο Ρούι Πατρίσιο απέκρουσε στον Κουαμέ το γκολ μετά από σάλο από κόρνερ. Υψηλή νίκη και άλλοι τρεις βαθμοί που υπέγραψε ο Ντιμπάλα για τη Ρόμα.