Ο Λόβριτς απαντά στον Ρέκα, μεταξύ Σπέτσια και Ουντινέζε είναι 1-1 – Χρόνος

LA SPEZIA (ITALPRESS) – Εν αναμονή του “Picco” η Spezia παίζει καλύτερα, αλλά φέρνει σπίτι μόνο μία ισοπαλία. άλλο ένα μικρό βήμα για την Ουντινέζε, αλλά η νίκη λείπει εδώ και εβδομάδες. Η πρώτη ευκαιρία είναι για τους γηπεδούχους: Ο Χολμ μπακ στα δεξιά, σέντρα στο κέντρο για τον Νζόλα που κλωτσάει στον Σιλβέστρι. Τη δεύτερη συγκίνηση βιώνει ένα γκολ του Success στο οφσάιντ, το οποίο ακυρώνεται από τον Var. Οι Ligurians πιέζουν και προηγούνται με τον Reca, στο λεπτό 33, ο οποίος μαζεύει ρίψη από τον Ampadu, ρυμουλκεί με το αριστερό και κλωτσάει στο δίχτυα με το δεξί να νικάει τον τερματοφύλακα. Οι λευκοί είναι κύριοι του γηπέδου, ο Γκριν έχει τη μπάλα του διπλασιασμού, αλλά κλωτσάει ελαφρώς προς τα πλάγια με το αριστερό, μετά ο Αμπαντού χτυπά το δοκάρι σε κόρνερ και τελικά η άμυνα της Ουντινέζε σώζεται πρώτα στον Ekdal και μετά στον Nzola. Στην ανατροπή όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Λόβριτς σε ενέργεια του Σακσές (43′). Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πιο ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να παλεύουν να βρουν χώρο για να πάνε στο τέλος στα δίχτυα. Είναι η Spezia που εξακολουθεί να είναι πιο επικίνδυνη, ειδικά με τις επιδρομές του Holm στα δεξιά.
Η ομάδα του Gotti διεκδικεί πέναλτι για το σπρώξιμο του Ehizibue στον Caldara, αλλά ο διαιτητής πετάει πάνω. Στο τελευταίο ρίγος για τον Ζοέτ, με το πόρισμα του Γουάλας να χτυπά στο δοκάρι με σουτ από τα 25 μέτρα. Είναι το τελευταίο συναίσθημα του αγώνα που λήγει ισόπαλο: η ομάδα της Λιγουρίας επιστρέφει για να πάρει βαθμούς μετά από τρεις σερί ήττες, η ομάδα του Φριούλι συνεχίζει τις ισοπαλίες: υπάρχουν πέντε στα τελευταία έξι παιχνίδια, με τη νίκη να λείπει πλέον από 2-1 που επιτεύχθηκε στη Βερόνα στο Bentegodi στις 3 Οκτωβρίου.