Ο Καναδάς σπαταλά πέναλτι – Libero Quotidiano

Το Βέλγιο ρισκάρει, υποφέρει αλλά στο τέλος δεν κολλάει και πετά μόνο του στην κορυφή του ομίλου F. Οι Κόκκινοι Διάβολοι καταφέρνουν να αποφύγουν, κυρίως χάρη στις αποκρούσεις του Κουρτουά, να μπουν στο αποκλειστικό κλαμπ των αγαπημένων εθνικών ομάδων που πέφτουν ο κόσμος «πρώτος» στη γη του Κατάρ. Και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρίσκουν τη νικηφόρα ανατροπή για να διατηρήσουν το προβάδισμα και να ξεπεράσουν ένα εκπληκτικό 1-0 Καναδά, γεμάτο ενέργεια και ποιότητα, δυναμισμό και σωματική δύναμη, που μπορεί να κατηγορήσει για μια άδικη ήττα, που επίσης χαρακτηρίζεται από τουλάχιστον μερικές πολύ αμφίβολες διαιτητικές αποφάσεις. Η ομάδα του Μαρτίνεθ, χωρίς τον Λουκάκου (που έμεινε στον πάγκο), δυσκολεύτηκε σοβαρά από τη βορειοαμερικανική ομάδα που δεν εκμεταλλεύτηκε πέναλτι στα πρώτα λεπτά χωρίς να πραγματοποιήσει τις πολλές ευκαιρίες που χτίστηκαν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Diavoli Rossi, που φαινόταν ότι δεν ήταν τσιγκούνης, πλήρωσε για την άχρωμη βραδιά του De Bruyne, ο οποίος δεν ήταν ποτέ τόσο ανέμπνευστος, περιοριζόμενος στον περιορισμό των επιθέσεων των αντιπάλων και στη συνέχεια χτυπώντας στη μοναδική επανεκκίνηση που κατάφερε χωρίς μουτζούρες και μπετόν από τον Batshuayi. , ο αναπληρωματικός του επιθετικού της Ίντερ. Με αυτή την επιτυχία το Βέλγιο, δεύτερο στην κατάταξη και πρώτο στον όμιλο, χάρη στην ισοπαλία χωρίς τέρματα ανάμεσα στην Κροατία και το Μαρόκο, μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα τις επόμενες προκλήσεις. Όμως ο φόβος ήταν μεγάλος. Από το 1986, όταν ο Καναδάς έπαιξε τη μοναδική του προηγούμενη έκδοση στο Παγκόσμιο Κύπελλο, οι Βορειοαμερικανοί κυνηγούσαν το πρώτο τους ιστορικό γκολ. Και ποτέ δεν ήρθαν τόσο κοντά όσο αυτή τη φορά.

Η Ισπανία συντρίβει την Κόστα Ρίκα: 7-0, οι κόκκινες φουριές ταρακουνούν το Μουντιάλ

Ο αγώνας είναι γεμάτος επεισόδια από την αρχή, χάρη σε έναν Καναδά που παίζει με πάθος, εξαιρετικό ρυθμό και ποιότητα. Οι Βορειοαμερικανοί έβαλαν αμέσως σε δύσκολη θέση τους Κόκκινους Διαβόλους και σε αρκετές περιπτώσεις, οι οποίοι στο 10ο λεπτό δέχτηκαν πέναλτι για μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή από τον Καράσκο. Από το σημείο ο Ντέιβις υπνωτίζεται από τον γίγαντα Κουρτουά που αντιλαμβάνεται την τροχιά και απορρίπτει τη μπάλα χαμηλά στα αριστερά του. Λίγα λεπτά αργότερα ο Καναδάς είχε άλλη μια καθαρή ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα και για άλλη μια φορά ήταν ο Κουρτουά που έκανε τη διαφορά. Μία από τις πιο πολυαναμενόμενες ομάδες στο Παγκόσμιο Κύπελλο, δεύτερη στην κατάταξη της FIFA, παρουσιάζει εμφανείς δυσκολίες στην κατασκευή του ελιγμού και αναγκάζεται να βασίζεται στις αντεπιθέσεις και τα τραντάγματα του De Bruyne όταν σερβίρεται. Σε δύο συνθήκες, όμως, ο Βέλγος σταρ έκανε λάθος επιλογή, στηρίζοντας τον πιο σημαδεμένο συμπαίκτη, καίγοντας έτσι μια-δυο πολύτιμες ευκαιρίες. Ο Καναδάς δεν παίζει εντός έδρας, εκπλήσσει για το παιχνίδι, τον δυναμισμό, τη φυσική δύναμη, την καλή εφαρμογή μεταξύ των γραμμών και την αποτροπή των Βέλγων χαφ από το να χτίσουν. Πάρα πολλές μπάλες που πετάχτηκαν από το σχήμα του Μαρτίνεθ που απλώνει το χέρι και ζητά από την ομάδα μεγαλύτερη ισορροπία, ένταση και ακρίβεια. Ο Βέλγος τεχνικός έμεινε ικανοποιημένος στο τελευταίο ημίχρονο από τον Μπατσουαγί. Ο αναπληρωματικός του Λουκάκου (στην κερκίδα) μαζεύει μια μπάλα από τα μετόπισθεν που κατέληξε στην αντίπαλη περιοχή του πέναλτι, την χώνει με μεγάλες βόλτες και με το αριστερό σουτ με σουτ σταυρώνει τον Καναδό τερματοφύλακα. Το πρώτο ημίχρονο τελειώνει με τον Καναδά άδικα χαμένο και μπορεί να κατηγορήσει για τουλάχιστον δύο αμφίβολες αποφάσεις που έλαβε ο Ζάμπια διαιτητής Sikazwe, ο οποίος πρώτα αρνείται πέναλτι που δεν χορηγήθηκε για προηγούμενο οφσάιντ (χωρίς να αξιολογήσει το άγγιγμα ενός Βέλγου αμυντικού) και μετά δεν βλέπει Σαφές φάουλ στην περιοχή Witslet στη Laryea, ένα επεισόδιο που δεν είδαν καν οι Var.

Καταπληκτική βάφα της Γερμανίας στο FIFA και εμίρηδες: τι βλέπετε;

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Βέλγιο ξεκινά με την ίδια στάση που ολοκλήρωσε το πρώτο κλάσμα, παλεύοντας να ανακόψει τα λάθη των Καναδών που προσπαθούν με τον Eustachio (δεξιό πλάτος) και τον Buchanan (από τους καλύτερους στον αγωνιστικό χώρο). Αλλά όσο περνούν τα λεπτά, η ώθηση των Βορειοαμερικανών μειώνεται σε ένταση, τα τμήματα αποσπώνται και οι Βέλγοι ανοίγουν περάσματα για να μπορέσουν να χτυπήσουν ξανά. Ωστόσο, ο De Bruyne δεν βίωσε μια ιδιαίτερα εμπνευσμένη μέρα, παίζοντας μερικές διαφωτιστικές μπάλες. Δοκιμάζει πρώτα ο Ονάνα και μετά πάλι ο Μπατσουαγί, ο οποίος σε πάσα του Ντε Μπρόινε, τη στιγμή του σουτ κόβεται από τον Λαριέα σε γλίστρημα. Ο Καναδάς στα τελευταία του πόδια δεν το βάζει κάτω και προσπαθεί μέχρι τέλους. Όμως το Βέλγιο, αν και με δυσκολία, ελέγχει και παίρνει τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Γερμανία kaputt: καταστροφή με την Ιαπωνία.  Και τώρα τα πάντζερ τρέμουν