Ο Κέιν κάνει την Αγγλία να κλαίει – Libero Quotidiano

Όχι πολύ φωτεινό, μερικές φορές φοβισμένο αλλά εξαιρετικά κυνικό και επιτυχημένο. Η Γαλλία στη λιγότερο διαυγή εκδοχή της, τρέμει, τρεκλίζει αλλά δεν αποτυγχάνει και κερδίζει την προσγείωση στον δεύτερο συνεχόμενο ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, τον έβδομο στην ιστορία της, εξαλείφοντας μια Αγγλία της οποίας το θάρρος και η αγωνιστική μανία δεν έφταναν. Τα λιοντάρια, ικανά να αντιδράσουν στο εναρκτήριο γκολ του Τσουαμένι στο 17ο λεπτό με πέναλτι του Κέιν, προδίδονται από τον σκόρερ του, ο οποίος στο δεύτερο πέναλτι που δόθηκε στην ομάδα Σάουθγκεϊτ στο τέλος του αγώνα, σουτάρει στα αστέρια, καίγοντας τις ελπίδες. να φέρει στο σπίτι μετά από 56 χρόνια τον παγκόσμιο τίτλο. Στο Bayt Stadium στο Αλ Χορ, την πρόκληση των εννέα κέρδισε ο επιθετικός της Μίλαν, Ολιβιέ Ζιρού, ο οποίος τη στιγμή της μεγαλύτερης ταλαιπωρίας για τους Μπλε, συντριβή από τη δύναμη σοκ των επιθετικών Άγγλων αφού έφτασε στην ισοπαλία, με κεφαλιά καλύτερη σέντρα του Γκριεζμάν φέρνοντας τη Γαλλία στη σκάλα των ονείρων. Δεν ήταν αρκετό για τους Βρετανούς να εκτονώσουν τον Μπαπέ, για να πάρουν ανάσα και χώρο στους Γάλλους εξτρέμ. Ένας ισορροπημένος αγώνας που αποφασίζεται από τις λεπτομέρειες καταλήγει να ανταμείβει την κατηγορία των μονών, ξεκινώντας από τον Γκριεζμάν, τον πραγματικό μεντεσέ της μεσαίας γραμμής, ο οποίος έδωσε τη νικητήρια ασίστ στον επιθετικό των Ροσονέρι. Κατάρα για τους Άγγλους που αφού έχασαν το Ευρωπαϊκό από την Ιταλία από το σημείο του πέναλτι, έπεσαν δεξιά από τα έντεκα μέτρα στο ματς που έμελλε να σηματοδοτήσει την καμπή μιας γενιάς ταλέντων. Η Γαλλία θα αντιμετωπίσει το εκπληκτικό Μαρόκο στα ημιτελικά, αλλά θα χρειαστεί μια πιο δυναμική και λαμπερή ομάδα για να μην σταματήσει τον αγώνα της την πιο όμορφη στιγμή.

Ρονάλντο, δραματικός τελικός: τι έκανε μετά το χαστούκι του Μαρόκου |  Κοίτα

Στην ίδια τη Γαλλία, η αρχική ενδεκάδα παρατάχθηκε απέναντι στην Πολωνία με τους Mbappè, Rabiot και Giroud. Ακόμα και η Αγγλία επιβεβαιώνει τη νικήτρια ομάδα κόντρα στη Σενεγάλη με τους Σάκα και Φόντεν στην τρίαινα στα πλάγια του Κέιν με τους Στόουν και Μαγκουάιρ σε κεντρικό αμυντικό ζευγάρι. Οι Μπλε ξεκινούν αμέσως δυνατά, προσπαθούν να επιβάλουν αμέσως το παιχνίδι στη μεσαία γραμμή συντρίβοντας τους Άγγλους στο μισό τους και μετά από ένα τέταρτο πίεσης και επίμονης κατοχής μπάλας στο 17ο λεπτό προηγούνται με τον Τσουαμένι που ελέγχει την πάσα του Γκριεζμάν και ελευθερώνει ένα δεξί πόδι από τα 25 μέτρα που γλιστράει δεξιά του Πίκφορντ, ο οποίος ξεκίνησε αργά. Οι Άγγλοι αντιδρούν άμεσα και όπως ήταν αναμενόμενο, το τεχνικό επίπεδο του αγώνα ανεβαίνει. Ο Κέιν βρίσκει χώρο στην περιοχή και εμφανίζεται μπροστά στον Λόρις που είναι αντιδραστικός και απορρίπτει το σουτ του κάτω από το τέρμα, μετά ο επιθετικός της Τότεναμ γαντζώνεται στην άκρη της περιοχής από τον Οπεμεκάνο αλλά για τον Βραζιλιάνο διαιτητή Σαμπάιο δεν υπάρχουν ακραία φάουλ. . Η ποιότητα των ταλέντων στον αγωνιστικό χώρο πυροδοτεί την πρόκληση, τα λιοντάρια μεγαλώνουν, επιμένουν πάνω από όλα στις εξωτερικές λωρίδες δημιουργώντας μερικές ευκαιρίες, η πιο επικίνδυνη στο 30ο λεπτό: μετά την ανάπτυξη μιας σέντρας από τον Φόντεν, η μπάλα παραμένει στην καρδιά της περιοχής του πέναλτι και στη μάχη σώμα με σώμα ο Rabiot είναι ο πιο γρήγορος για να καταλάβει τη σφαίρα και να απομακρύνει την απειλή. Οι transalpines φαίνεται να υφίστανται υπερβολική πίεση από τους Άγγλους που δείχνουν ότι είναι ζωντανοί και επικίνδυνοι, αλλά η ομάδα του Deschamps είναι προσεκτική και δεν διασπάται, είναι καλή στο να κλείνει όλους τους χώρους και χάρη στην εξαιρετική δουλειά του Griezmann στο να μην κατέχει την μπάλα, πάντα κάτω. πίεση στους φορείς της αντίπαλης μπάλας. Το ματς είναι ισορροπημένο, η Αγγλία κάνει περισσότερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Φόντεν δυσκολεύεται να ανάψει. Και ακόμη και στη Γαλλία, το αστέρι Mbappè δεν είναι σε θέση να δώσει ώθηση στον κινητήρα του, λόγω του κοντινού μαρκαρίσματος του Walker.

Στο Κατάρ, το Μαρόκο γράφει ιστορία και πετάει στα ημιτελικά: Η Πορτογαλία νίκησε 1-0

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα Λιοντάρια ξεφόρτωσαν ποιότητα και δυναμισμό στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν αμέσως μερικούς κινδύνους για τη Γαλλία, τους οποίους εκτόπισε ο Lloris, έτοιμος να αποκρούσει ένα βίαιο αριστερό σουτ από την άκρη του Bellingham πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας της Τότεναμ δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα για να εξουδετερώσει το πέναλτι του Κέιν στο 54′, που έδωσε ο διαιτητής για φάουλ του Τσουαμένι στον Σάκα. Με διαύγεια και ψυχραιμία, ο συμπαίκτης παίρνει όλο τον διαθέσιμο χρόνο και δεν κάνει λάθος, ισοφαρίζει το σκορ και ανεβαίνει στα 53 γκολ, ισοφαρίζοντας τον κάτοχο του ρεκόρ Ρούνεϊ στην αγγλική κατάταξη σκόρερ. Η αδράνεια του αγώνα αλλάζει, η Γαλλία εμφανίζεται πλέον φοβισμένη, προσπαθεί να αντιδράσει αλλά τα καταφέρνει και τσιμπάει. Ο Mbappè συνεχίζει να μένει με σβηστό φως, ενώ ο Saka και ο Foden, μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς τρεμπλ, ανεβάζουν το επίπεδο παιχνιδιού τώρα που ο αγώνας εγκαταλείπει πάρα πολλές τακτικές. Η Γαλλία εμφανίζεται χαμένη, ανακριβής, χωρίς διεξόδους και η Αγγλία, που δεν επιβάλλει πια από κάτω, παίρνει το ματς στα χέρια. Στο 70′ ο Μαγκουάιρ χάιδεψε το εξωτερικό δοκάρι με κεφαλιά από φάουλ του Χέντερσον, μετά ήταν ο Σάκα που δεν εκμεταλλεύτηκε ενέργεια που ξεκίνησε στα αριστερά ο Σο. Είναι μια Γαλλία που φλέγεται αλλά όταν το κάνει καίγεται πραγματικά. Ο Ζιρού άφησε πρώτα τον Πίκφορντ να απορρίψει ένα πρώτο σουτ πρόθεσης στη μέση της περιοχής, μετά δεν έκανε λάθος σε μια σβησμένη σέντρα του Γκριεζμάν: ο 36χρονος επιθετικός της Μίλαν στο 78ο λεπτό με ένα υπέροχο γύρισμα προβλέπει τον Μαγκουάιρ και σκοράρει. κέντρο. Η Γαλλία ξανάρχισε το ματς αλλά το έβαλε ξανά στην ισορροπία στο 84′ λόγω επιδεικτικής ώθησης στην περιοχή του πέναλτι από τον Theo Hernandez στο Μάουντ. Ο Κέιν πάλι από το σημείο του πέναλτι και αυτή τη φορά ο πρώτος σκόρερ έκανε λάθος κλωτσώντας πολύ ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, θυμίζοντας το πέναλτι που έχασε ο Ρομπέρτο ​​Μπάτζιο στον τελικό των ΗΠΑ του ’94 κόντρα στη Βραζιλία. Για άλλη μια φορά ήταν ένα αποτυχημένο σποτ που έσβησε τα όνειρα της Αγγλίας. Για τη Γαλλία το κυνήγι του διπλού μετά τον θρίαμβο το 2018 συνεχίζεται.

Μετά το τελευταίο πέναλτι.  Αργεντινή-Ολλανδία, αυτό που δεν παρατήρησε κανείς: φωτο-σκάνδαλο |  Κοίτα