Ο Ζιρού απλώνει το μπαχαρικό. Η Μίλαν παραμένει στον απόηχο του Νάπολι – Ιλ Τέμπο

Η Μίλαν ευχαριστεί τον Ζιρού και κερδίζει με 2-1 στην τελευταία πνοή εντός έδρας κόντρα σε μια γενναία Σπέτσια. Μετά το πλεονέκτημα του Ερνάντες, τα πολλά αποτυχημένα γκολ και τη στιγμιαία ισάξια του πρώην (και γιου της τέχνης) Μαλντίνι, είναι οι Γάλλοι που την αποφασίζουν από τον πάγκο με μαργαριτάρι στον τελικό. Η πρώτη ευκαιρία είναι για τους φιλοξενούμενους και φτάνει στο 12′, όταν ο πρώην εν ενεργεία Καλντάρα χτυπάει εκ των υστέρων από κόρνερ, αλλά ο Ταταρουσάνου αποκρούει. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λεάο πηγαίνει αριστερά, πλησιάζει την περιοχή και σερβίρει τον Τομόρι στη ρυμούλκηση, αλλά κλωτσάει κεντρικά, βρίσκοντας με τα πόδια την παρέλαση του Ντραγόφσκι. Στο 16′ οι πρωταθλητές Ιταλίας πλησιάζουν στο 1-0 μέσα σε δευτερόλεπτα. Πρώτα είναι ο Κρούνιτς που χτυπά το δοκάρι και μετά ο Ντίαζ με κεφαλιά τον Ντραγόφσκι που σώζει ξανά το πόδι του. Στο 18′ ο τερματοφύλακας επεμβαίνει ξανά σε αριστερό από την απόσταση του Μεσσία που σηκώνεται πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι άνδρες του Πιόλι βρίσκουν το άξιο πλεονέκτημα στο 21′. Ο Μπενάσερ εφευρίσκει ασίστ στο φιλί από τα τρία δεκάλεπτα για τον Ερνάντεθ που μπαίνει πίσω από τον Αμιάν και βάζει με το αριστερό τον Ντραγόφσκι για το 1-0. Σε πλήρη ανάκαμψη, οι γηπεδούχοι σχεδόν διπλασιάστηκαν όταν ο Leao χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι μετά από απόκρουση ενός αμυντικού με τον Krunic, ο οποίος, στο ριμπάουντ, πέτυχε το κοντινό σουτ που έσωσε ο συνηθισμένος Dragowski.

Νοκ άουτ η Μίλαν στο Champions League.  Η Τσέλσι κερδίζει και στο Σαν Σίρο

Αμέσως μετά, στην απέναντι πλευρά, οι Λιγουριάνοι σχεδόν ισοφάρισαν όταν ο Ντζόλα εξομαλύνει την κρούση στην μπάλα μετά από καλή ασίστ του Μπουραμπία από τα δεξιά. Πάμε στο μεσοδιάστημα στο 1-0. Τα αγόρια του Γκότι ξεκινούν καλά και στο 14ο λεπτό βρίσκουν την ισοπαλία με τον Μαλντίνι, ο οποίος δίνει μεγάλη απογοήτευση στον μπαμπά Πάολο βρίσκοντας το γκολ 1-1 χάρη σε ένα ωραίο γύρισμα με το δεξί που ξεκινά από τα αριστερά. Οι ντόπιοι βρίσκουν το νέο πλεονέκτημα στο 20′ με σούπερ γκολ του Τονάλι, αλλά ο διαιτητής ακυρώνει μετά από συνεννόηση με τον Βαρ για φάουλ του Τομόρι στην αρχή της δράσης. Οι επιθέσεις των Ροσονέρι μπερδεύονται, αλλά ανταμείβονται στο 45ο λεπτό. Ο Τονάλι από τα δεξιά βάζει μια μπάλα στο μακρινό δοκάρι στο οποίο φτάνει ο Ζιρού, ο οποίος με ένα εκπληκτικό κόλπο σπρώχνει τον Ντραγόφσκι με ένα αριστερό χέρι. Ο Γάλλος, ήδη κλεισμένος, βγάζει τη φανέλα του για να επευφημήσει και αποβάλλεται. Η Μίλαν αντιστέκεται και παίρνει τρεις θεμελιώδεις βαθμούς που της επιτρέπουν να ανέβει στη δεύτερη θέση και να παραμείνει στο -6 από τη Νάπολι. Η La Spezia, από την άλλη πλευρά, παραμένει τέταρτη από το κάτω μέρος στην 9η θέση.