Ο αμαρτωλός σταματά στη φάση των 16 του Australian Open, Τσιτσιπάς – νικάει ο Il Tempo

ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ) (ITALPRESS) – Ο Jannik Sinner σταματά στη φάση των 16 του Australkian Open, του πρώτου Grand Slam της τρέχουσας σεζόν στα σκληρά γήπεδα της Μελβούρνης. Ο 21χρονος Νοτίου Τιρολέζος, με αριθμό 15, έπρεπε να παραδοθεί, όπως και την περασμένη σεζόν, στον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Έλληνας, τρίτος φαβορί στην ισοπαλία, κέρδισε με σκορ 6-4, 6-4 στα δύο πρώτα σετ, αλλά στη συνέχεια υπέστη επιστροφή από τον Σίνερ που έκανε το τρίτο και το τέταρτο δικό του για το 6-3, 6-4. . Ο αγώνας κρίθηκε από το πέμπτο σετ που έληξε 6-3.
Στα προημιτελικά, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Τσέχο Jiri Lehecka, το νούμερο 71 του κόσμου που δεν είχε κερδίσει ούτε έναν αγώνα στα Grand Slam πριν από το Australian Open του 2023. Κέρδισε προερχόμενος από ένα σετ πίσω από τον Felix Auger-Aliassime για να τερματίσει 4-6 , 6-3 , 7-6(2) 7-6(3).
Στα προημιτελικά και ο Sebastian Korda, για πρώτη φορά, που κέρδισε τον Hubert Hurkacz με σκορ 3-6, 6-2, 6-2, 1-6 7-6 (7). Θα αντιμετωπίσει την Κάρεν Χατσάνοφ, η οποία σε 58 λεπτά απαλλάχθηκε από τον Γιοσιχίτο Νισιόκα με 6-0, 6-0 7-6(4) και κατέκτησε για πρώτη φορά τα προημιτελικά.
Έκπληξη στο γυναικείο γήπεδο: ήττα του νούμερο 1 στον κόσμο, της Πολωνής Iga Swiatek, που αποκλείστηκε με διπλό 6-4 από την Καζακστάν Έλενα Ριμπακίνα, νυν πρωταθλήτρια του Wimbledon, νούμερο 22 και νούμερο 25 της παγκόσμιας κατάταξης.
Στα προημιτελικά, η Rybakina αναμένεται από τη Jelena Ostapenko, με αριθμό 17, η οποία απέκλεισε (και πάλι κόντρα στις πιθανότητες) την Αμερικανίδα Coco Gauff νούμερο 7 της σποράς, με 7-5, 6-3 σε μία ώρα και 33 λεπτά αγώνα.

– φωτογραφία: LivePhotoSport