Ολλανδία εκτός πέναλτι, Αργεντινή-Κροατία στα ημιτελικά – Il Tempo

ΑΛ ΝΤΑΑΓΙΕΝ (ΚΑΤΑΡ) (ITALPRESS) – Απαιτούνται πέναλτι για να μπορέσει η Αργεντινή να κερδίσει την Ολλανδία που δεν δαμάστηκε ποτέ, αφού τα πρώτα 120 λεπτά έληξαν 2-2. Ένα ματς στο οποίο ο Van Dijk και οι σύντροφοί του καταφέρνουν να αναπληρώσουν το διπλό πλεονέκτημα της Νότιας Αμερικής στο σύρμα, για να πέσει μόνο από τα 11 μέτρα. Σε ένα ανώνυμο πρώτο ημίχρονο για περισσότερο από μισή ώρα, ο Μέσι φροντίζει να ανάψει το φως στο 35ο λεπτό με πλασέ πρωταθλητή που ανοίγει το ματς. Ο πρώην παίκτης της Μπάρτσα παίρνει την μπάλα και βρίσκει μια υπέροχη τσέπη για τον Μολίνα, ο οποίος μπαίνει πίσω από τους αμυντικούς και κερδίζει τον Νόπερτ με το δεξί του εξτρέμ, υπογράφοντας το 1-0 για την αλμπισελέστε. Θα είναι μάλιστα η μοναδική ευκαιρία ενός πολύ μπλοκαρισμένου και χωρίς συναισθήματα πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 1-0. Η μουσική δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τους παίκτες του Φαν Χάαλ να κρατούν περισσότερο την μπάλα χωρίς όμως να ανησυχούν την αντίπαλη άμυνα. Στο 19′ ο Μέσι προσπαθεί με φάουλ από την άκρη, αλλά η μπάλα καταλήγει λίγο ψηλά. Το ματς ξεκόλλησε τελείως στο 26ο λεπτό όταν ο Acuna γύρισε αριστερά, μπήκε στην περιοχή και γύρισε προς τα πίσω με τον Dumfries να παίρνει το δόλωμα και να τον σκοντάφτει. Ο διαιτητής καταλογίζει σωστά το πέναλτι, με τον Μέσι να εμφανίζεται από το σημείο, να εκτοπίζει τον Νόπερτ και να υπογράφει το 2-0 και το δέκατο προσωπικό του γκολ στην καριέρα του στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Η πρόκληση φαίνεται πλέον να αντιμετωπίζεται, αλλά οι πορτοκαλί την ανοίγουν ξανά στο 38ο λεπτό. Ο Berghuis σεντράρει από τα δεξιά στην κεφαλιά του νέου αναπληρωματικού Weghorst, ο οποίος με σκοράρει στη γωνία για να κάνει το 2-1. Το απίστευτο συμβαίνει στο ενδέκατο λεπτό της πρόσθεσης. Ο Πεζέλα εκτελεί ένα αφελές φάουλ στην άκρη της περιοχής, δίνοντας φάουλ. Ο Koopmeiners προσποιείται το σουτ και εκτελεί άψογο μοτίβο, σερβίροντας τον Weghorst στην περιοχή που τρυπάει με το αριστερό του πόδι στον Martinez για το 2-2 με το οποίο οι δύο ομάδες πηγαίνουν στην παράταση. Η πρώτη ευκαιρία στην παράταση έρχεται στο 9ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Φερνάντες ντριμπλάρει αντίπαλο, μπαίνει στην περιοχή και σερβίρει τον Λαουτάρο Μαρτίνεθ, ο οποίος με ένα σίγουρο σουτ χτυπά τον Φαν Ντάικ τέρμα λίγα βήματα από την εστία. Ένα λεπτό από το τέλος, ο Λαουτάρο πηγαίνει μόνος του και σουτάρει με το αριστερό του πόδι από την άκρη, αλλά ο Νόπερτ είναι προσεκτικός και εκτρέπεται σε βουτιά. Σε πλήρη ανάκαμψη, η καλή τύχη φιλάει τις τουλίπες όταν ο Φερνάντεθ πετάει ένα υπέροχο δεξί από τα 20 μέτρα που χτυπά στο δοκάρι και πηγαίνει στον πάτο. Πάει στα πέναλτι. Ήρωας είναι ο Emiliano Martinez, ο οποίος σώζει τα δύο πρώτα πέναλτι από τους Van Dijk και Berghuis χαρίζοντας στους συμπαίκτες του, που χάνουν μόνο ένα με τον Fernandez και υπογράφουν το καθοριστικό με τον Lautaro, τον ημιτελικό που είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη στις 20:00 με την Κροατία.