Νίκη της Μπάγερν στο Μόναχο – Libero Quotidiano

Ανώδυνη ήττα για την Ίντερ από την Μπάγερν Μονάχου την τελευταία ημέρα της φάσης των ομίλων του Champions League. Το 2-0 της Allianz Arena, με τις δύο ομάδες σε εκτενώς επεξεργασμένο σχήμα, εξυπηρετεί μόνο στατιστικά. Για δεύτερη φορά στην ιστορία της, η Μπάγερν κέρδισε και τους έξι αγώνες της φάσης των ομίλων του Champions League, έναν εντυπωσιακό οδικό χάρτη. Αγώνας που κρίθηκε από τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο του Pavard και στην αποθεραπεία του Choupo-Moting. Η Ίντερ παρηγορείται με το πέρασμα στη φάση των 16 που ήδη κέρδισε την περασμένη εβδομάδα κόντρα στη Βικτόρια Πλζεν. Τώρα η ομάδα του Ιντζάγκι μπορεί να συγκεντρωθεί στην τελική ορμή αυτού του πρώτου μέρους του πρωταθλήματος, ξεκινώντας από το λεπτό ιταλικό ντέρμπι που είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή στη Γιουβέντους.

Με τις δύο ομάδες να έχουν ήδη προκριθεί στους 16, οι δύο προπονητές μπορούν να αντέξουν οικονομικά μεγάλο τζίρο. Στην Μπάγερν, ο Νάγκελσμαν παρατάσσει τον Τσούπο-Μότινγκ ως τον μοναδικό επιθετικό, με τους Γκράβενμπερχ, Μανέ και Κομάν πίσω του. Στο μέσο παιχνίδι Sabitzer και Kimmich, στην άμυνα μόνο ο πάγκος για τον πρώην παίκτη της Γιουβέντους De Ligt, ο Ulreich είναι στο τέρμα δεδομένης της απουσίας του Neuer. Στην Ίντερ, ο Ιντζάγκι παρατάσσει τους Λαουτάρο και Κορέα προς τα εμπρός, στα πλάγια για τους Μπελάνοβα και Γκόσενς. Στη μεσαία γραμμή, ο Asllani παίζει στην κατεύθυνση με τους Barella και Gagliardini, ενώ ο Darmian χαμηλώνει στην άμυνα δίπλα στους De Vrij και Acerbi. Ο Ονανά επιβεβαίωσε στο γκολ. Έξω ο Λουκάκου, ο Τζέκο στον πάγκο.

Σε μια sold-out Allianz Arena, οι δύο ομάδες έρχονται αντιμέτωπες και χωρίς τακτική. Επικίνδυνη η Ίντερ με Κορέα και Μπαρέλα, η Μπάγερν με φάουλ του Κίμιχ. Στη συνέχεια, σε ένα σουτ του Μπαρέλα από την άκρη, ο Μανέ απορρίπτει με τα χέρια του για να υπερασπιστεί το πρόσωπο. Μετά από μακρά διαβούλευση με τον Var, ο διαιτητής παραμένει στην απόφασή του να μην καταλογίσει το πέναλτι και να παραχωρήσει μόνο το κόρνερ. Οι δύο ομάδες επιτίθενται με πολλούς παίκτες και οι άμυνες υποφέρουν, Βαυαροί επικίνδυνοι ειδικότερα με σουτ του Κίμιχ από απόσταση. Λίγο πριν από τη συγκλονιστική μισάωρη χαμένη ευκαιρία του Λαουτάρο, ο οποίος κλωτσάει ψηλά σε γλίστρημα δύο μέτρα από την εστία σε ασίστ του Γκόσενς. Στο ανάστροφο μπροστά, ο Sabitzer προσπαθεί για την Μπάγερν με ψηλό σουτ. Στο 32′ η Μπάγερν πασάρει με κεφαλιά του Παβαρντ από το κόρνερ του Κίμιχ, η άμυνα των Νερατζούρι αποσπά την προσοχή επί της ευκαιρίας. Η Ίντερ υπαινίσσεται αντίδραση, αλλά δανείζει την πλευρά της στην επανεκκίνηση της Μπάγερν ακόμα επικίνδυνη με τον Μανέ. Πριν ακόμα φιλοξενήσει το μεσοδιάστημα κοντά στον διπλασιασμό με τον Coman, ο Onana κοντράρει.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το γκολ του Ατσέρμπι ακυρώθηκε αμέσως για οφσάιντ. Η ρεπλίκα της Μπάγερν με τον συνηθισμένο Κίμιχ από απόσταση, δεξί χαμηλό σουτ μόλις άουτ. Η Ίντερ επιμένει και προσπαθεί ξανά με τον Γκαγλιαρντίνι, ο τερματοφύλακας σώζει. Μετά από μια ώρα παιχνιδιού ο Ιντζάγκι κάνει τους Λαουτάρο και Μπαρέλα να πάρουν ανάσες, μέσα στους Τζέκο και Μχιταριάν. Εκτός και ο Γκαγλιαρντίνι, στο γήπεδο ο Καλχάνογλου. Αλλαγή και στη Μπάγερν, μπαίνουν οι Ντέιβις, Γκνάμπρι και Μουσιάλα. Ο τελευταίος γίνεται αμέσως επικίνδυνος με μια επιδρομή στο κέντρο της περιοχής, ο Onana δεν εκπλήσσεται. Ο τερματοφύλακας των Νερατζούρι επαναλαμβάνεται λίγο μετά και στο Gravenberch. Στο 72′ όμως ο Ονανά δεν μπορεί να κάνει τίποτα σε δεξί σουτ του Τσούπο-Μότινγκ από την απόσταση που γλιστρά στη γωνία των δοκών: το 2-0. Το παιχνίδι ουσιαστικά τελειώνει εδώ, στον τελικό για να αναφέρουμε μόνο δύο επιδρομές από τον Ντέιβις για την Μπάγερν και δύο φορές για τον Τζέκο, ο οποίος στο δεύτερο στερείται τη χαρά του γκολ με μια υπέροχη απόκρουση από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΝΑΠΟΛΙ

Πρώτη ήττα της σεζόν για τη Νάπολι, αλλά είναι μια ήττα που δεν καίει γιατί οι Ναπολιτάνοι εξακολουθούν να κερδίζουν τον όμιλό τους στο Champions League, τον όμιλο Α, ακριβώς μπροστά από τη Λίβερπουλ που τους νίκησε απόψε στο Άνφιλντ. Ένα «ψεύτικο» σκορ, δεδομένου ότι οι παίκτες του Σπαλέτι άντεξαν απέναντι στους Reds σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχαν επίσης την ευκαιρία να κερδίσουν, μέχρι το 86ο λεπτό, όταν ο Salah κατάφερε να επαναλάβει στο γκολ μετά από καλή απόκρουση του Meret. Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων στο 98ο λεπτό, μετά το τέλος της αποθεραπείας, είναι άσχετο για το ηθικό των Ατζούρι, που πετάνε στον δεύτερο γύρο της κύριας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ ξεκίνησε δυνατά: οι Κόκκινοι χρειάστηκαν να κερδίσουν με τουλάχιστον τέσσερα γκολ για να τερματίσουν πρώτοι στον όμιλο ξεπερνώντας τη Νάπολι, η οποία ωστόσο μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε ψηλά από το πρώτο λεπτό. Εμπρός ακόμα χώρος για το τρομερό ζευγάρι Osimhen και Kvaratskhelia, Simeone και Raspadori ξεκινούν από τον πάγκο. Στο 5′ η πρώτη ευκαιρία είναι για τους γηπεδούχους με τον Κέρτις Τζόουνς, ο οποίος φτάνει στο σουτ σε ασίστ του Σαλάχ, αλλά η μπάλα είναι ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 9′ ο Κβαρατσκέλια απαντά με σουτ από μακριά, αλλά δεν καρέ. Η Λίβερπουλ παλεύει να βρει χώρους, ενώ η Νάπολι διατηρεί καλά το γήπεδο και ο επιθετικός βασίζεται στα παιχνίδια ενός πάντα εμπνευσμένου Kvaratskhelia. Στο 29′ έρχεται το πρώτο σουτ στον καθρέφτη, από τον Ντομπέλε, σερβίς από τον Γεωργιανό. Στην ανατροπή μπροστά στην ευκαιρία και για τους Κόκκινους με τον Τιάγκο που σουτάρει μια βολίδα στο μισό ύψος, στην οποία όμως ο Μερέ είναι προσεκτικός και δεν ξαφνιάζεται. Η ένταση στη μεσαία γραμμή αυξάνεται, όπου καταναλώνονται και σκληρές συγκρούσεις αλλά πάντα εντός των ορίων του αθλητικού πνεύματος και επηρεάζονται οι ευκαιρίες προς τα εμπρός, οι οποίες είναι ελάχιστες μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου: πάμε στα υπόλοιπα στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι φτάνει πρώτη για να σουτάρει και πάλι με τον Κβαρατσκέλια, αλλά η μπάλα καταλήγει στο πλάι. Η Λίβερπουλ προσπαθεί να ανεβάσει το κέντρο βάρους αλλά οι Ναπολιτάνοι ελέγχουν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Στο 54′ ο Όστιγκαρντ σκοράρει μια υπέροχη κεφαλιά από ασίστ του Κβαρατσκέλια σε φάουλ, αλλά η θέση είναι αμφίβολη και η κριτική στο Βαρ είναι πολύ μεγάλη: στο τέλος είναι οφσάιντ, για λίγα εκατοστά το ματς παραμένει 0- 0. Το Anfield φουντώνει και οι Reds ανακτούν την αυτοπεποίθηση. Στο 60′ όμως είναι ακόμα η Νάπολη: Ο Κβαρατσκέλια φτάνει σε βολέ από τη σέντρα του Όσιμεν, αλλά η μπάλα αμβλύνεται από αμυντικό και γίνεται εύκολη λεία για τον Άλισον. Η Λίβερπουλ προσπαθεί να ανεβάσει ξανά ρυθμό και φτάνει στο σουτ στο 65′ με τον Έλιοτ, αλλά ο στόχος είναι λάθος: η μπάλα πετάει στην κερκίδα. Στο 75′ είναι ένας πολύ γενναιόδωρος Λομπότκα που προσπαθεί από έξω, αλλά το σουτ είναι αδύναμο και ο Άλισον μπλοκάρει. Ο μέσος της Νάπολι εξακολουθεί να είναι ο συγγραφέας ενός παιχνιδιού μεγάλων θυσιών, ακόμη και στην αμυντική φάση, όπου βρίσκεται πάντα στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή. Ο σπουδαίος χαρακτήρας της Λομπότκα είναι αυτή της Νάπολι που κυριάρχησε από την αρχή στον όμιλό της στο Champions League και έχει κατακτήσει το πέρασμα στον δεύτερο γύρο ως πρώτη, παρά την παρουσία στο ίδιο γκρουπ των ανδρών του Κλοπ. Πλέον οι Ναπολιτάνοι πετούν στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης και όλοι, αν θέλουν να αναζητήσουν την ευρωπαϊκή δόξα, θα πρέπει να ασχοληθούν μαζί τους. Και τα δύο γκολ που δέχθηκαν είναι ελάχιστης σημασίας, στο 86′ από τον Salah και στο 98′ από τον Nunez: η πρώτη ήττα μετά από 13 σερί νίκες εξακολουθεί να διατηρεί μια γλυκιά γεύση.