Νίκησε με 4-0 τη Σάλτσμπουργκ, τη Μίλαν στη φάση των 16 του Champions League – Il Tempo

ΜΙΛΑΝΟ (ITALPRESS) – Η Μίλαν κέρδισε τη Σάλτσμπουργκ με 4-0 σε έναν αγώνα μόνο για ένα ημίχρονο, κερδίζοντας τη δεύτερη θέση που αξίζει να μπει στο νοκ άουτ του Champions League 9 χρόνια μετά την τελευταία φορά. Καθοριστικό το δοκάρι του Ζιρού, συντάκτης και των ασίστ στα γκολ των Κρούνιτς και Μεσσιάς. Οι Ροσονέρι χτυπούν μετά από μόλις 3 λεπτά, όταν ο Ρέμπιτς κερδίζει ένα τάκλιν και διευρύνει τον Τέο Ερνάντες, ο οποίος βαδίζει προς την άκρη της περιοχής και προσπαθεί με το αριστερό, με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και να καταλήγει στο κάτω μέρος. Στο 11′, γλίστρα του Τομόρι έσωσε ασφαλές σουτ του Κάεργκααρντ μετά από λάθος απομάκρυνση του Κγιάερ. Μετά τον τρόμο, στο 14′ οι πρωταθλητές Ιταλίας προηγούνται. Ο Τονάλι εκτελεί κόρνερ βρίσκοντας την κεφαλιά του Ζιρού που περιμένει τον άμεσο σκόρερ και βάζει τη μπάλα στη γωνία για το 1-0. Στο 26′ ο σέντερ φορ διπλασιάζεται, αλλά ο διαιτητής ακυρώνει για οφσάιντ. Οι Αυστριακοί επιστρέφουν να πιέσουν και στο 38′ καταλήγουν στο συμπέρασμα με τον Σούτσιτς που πετάει ένα νότιο πόδι από την άκρη που ο Ταταρουσάνου εξουδετερώνει σε μια βουτιά. Λίγες στιγμές πριν το μεσοδιάστημα, ο τερματοφύλακας της Μίλαν εξακολουθεί να σώζει το αποτέλεσμα βγαίνοντας νωρίς στον Οκαφόρ που σέρβιρε καλά από τα αριστερά ο Kjaergaard. Πάμε στην ανάπαυλα στο 1-0. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ξεκινούν σαν πύραυλος και μετά από 45 δευτερόλεπτα σημείωσαν το 2-0. Ο Ρέμπιτς σεντράρει από τα δεξιά, ο Ζιρού μαντεύει μια πολύτιμη τράπεζα αέρα για τον Κρούνιτς που χωράει ανάμεσα στους αμυντικούς και τα κόρνα στη γωνία περνώντας τον Κον. Οι άνδρες του Jaissle μαζεύουν το χτύπημα του νοκ άουτ και αποχωρούν από το παιχνίδι, υποφέροντας το 3-0 στο 12′. Ο Λεάο παίρνει τη μπάλα από τα αριστερά, διασχίζει όλη την περιοχή επιστρέφοντας από τα δεξιά και βάζοντας στη μέση μια μπάλα που έχει απεμπλακεί άσχημα από τον Ντέντιτς, ο οποίος δίνει ουσιαστικά μια σοκολάτα στον Ζιρού που δεν κάνει λάθος από δύο βήματα. Στο 21′ ο Leao αγγίζει το πόκερ χτυπώντας το δοκάρι μετά από ασίστ στο φιλί από αριστερά του Theo Hernandez. Η μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων φτάνει στο 33′, όταν το αριστερό σουτ του Σούτσιτς τελειώνει μόλις άουτ. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τελικό σφύριγμα, ο νεοεισερχόμενος Μεσσίας υπογράφει με ωραίο αριστερό το 4-0 μετά από ασίστ στο ανοιχτό γήπεδο του συνηθισμένου Ζιρού. Στη Μίλαν, που έκλεισε τον όμιλο με 10 βαθμούς, το μόνο που μένει είναι να περιμένουμε την κλήρωση στις 7 Νοεμβρίου για να μάθουμε το όνομα του αντιπάλου της φάσης των 16.