Μουντιάλ 2022, η Αργεντινή τρέμει και μετά κερδίζει την Ολλανδία στα πέναλτι. Ο Μέσι στα ημιτελικά – Il Tempo

Η Αργεντινή είναι η αντίπαλος της Κροατίας στον πρώτο ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Κατάρ 2022, που είναι προγραμματισμένος για τις 13 Δεκεμβρίου. Η Αλμπισελέστε νίκησε την Ολλανδία με 6-5 στα πέναλτι, σε αγώνα που διεξήχθη στο στάδιο Lusail. Μετά το 90′ 2-2 με γκολ του Μολίνα στο 35′ και του Μέσι από πέναλτι στο 73′, οι Ολλανδοί ισοφάρισαν με τον Βέγκορστ στο 83′ και στο 101′ μετά από σπουδαία εφεύρεση από φάουλ της τελευταίας στιγμής με ένα μοτίβο που άφησε τους πάντες άφωνους. Μετά την παράταση χωρίς γκολ, όλα κρίθηκαν από το σημείο του πέναλτι. Ο Φαν Ντάικ κάνει λάθος, ο Μέσι χτυπάει το σημείο, άλλο ένα πορτοκαλί λάθος με τον Μπεργκούις ενώ ο Παρέδες δεν έχει άδικο. Η Ολλανδία δεν αστοχεί με τον Koopmeiners όπως και τον Montiel. Οι Ευρωπαίοι εξακολουθούν να υπογράφουν με τον Weghorts, ο Enzo Fernandez κάνει λάθος. Ο Ντε Γιονγκ δεν έχει άδικο. Το πέναλτι από τον Λαουτάρο Μαρτίνεθ αποφασίζει ότι εκτοπίζει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και οδηγεί την Αργεντινή στα ημιτελικά. Οι άλλοι δύο ημιτελικοί του Παγκοσμίου Κυπέλλου που παίζεται στο Κατάρ θα προκύψουν από τις αναμετρήσεις Μαρόκου-Πορτογαλίας και αυτή της Γαλλίας με την Αγγλία.

Τα πέναλτι καταδικάζουν τη Βραζιλία: Η Κροατία επιστρέφει στην παράταση και μετά πηγαίνει σε έκσταση