Κατάρ 2022, η Αργεντινή του Μέσι κερδίζει την Αυστραλία και πετά στα προημιτελικά – Il Tempo

Η Αργεντινή δεν έκανε λάθος απέναντι στην Αυστραλία, επικρατώντας 2-1 και πέταξε στα προημιτελικά του Κατάρ 2022, όπου θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία. Στο στάδιο Ahmad bin Ali στο Al Rayyan τα γκολ του Lionel Messi, ο οποίος γίνεται ο καλύτερος σκόρερ στην ιστορία της Albiceste στο Παγκόσμιο Κύπελλο (9 γκολ) στο 1000ο παιχνίδι που έπαιξε στην καριέρα του και η σφραγίδα του Julian Alvarez στο δεύτερο κέντρο της σειράς του στο τουρνουά. Καμία σχέση για τους Socceroos, για τους οποίους το ατυχές αυτογκόλ του Enzo Fernandez από το σουτ του Craig Goodwin δεν ήταν αρκετό στα τελικά στάδια. Πολλή ισορροπία και πολύ λίγα συναισθήματα για πάνω από μισή ώρα, μετά ο Pulce παίρνει την καρέκλα και η Αργεντινή προηγείται με το πρώτο σουτ στο τέρμα: το νούμερο 10 δέχεται από τον Otamendi και με ένα σουτ μπιλιάρδου σκοράρει στη γωνία όπου ο Ryan δεν μπορεί. να φτάσει.

Η Ολλανδία κέρδισε τις Ηνωμένες Πολιτείες με 3-1 και έφτασε στα προημιτελικά

Πρώτο γκολ σε νοκ άουτ φάση Μουντιάλ για τον Μέσι, που κάνει όλο τον Αργεντινό να εκραγεί από χαρά. Η ομάδα του Σκαλόνι παρέμεινε σε συνεχή κατοχή της μπάλας ακόμη και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ελέγχοντας το πλεονέκτημα χωρίς πολλά προβλήματα με δεδομένους τους σπάνιους κινδύνους που έφεραν οι Αυστραλοί από τα μέρη του Μαρτίνεθ. Στο 53ο λεπτό ήταν ο Οταμέντι που συγκίνησε τον τερματοφύλακά του, ρισκάροντας μια πίσω πάσα που ο Ντιούκ ήταν έτοιμος να χτυπήσει. Περνούν λίγα λεπτά και από την άλλη πλευρά, η Αργεντινή διπλασιάζεται μέσω του Alvarez, ο οποίος μαζί με τον De Paul ασκούν άγρια ​​πίεση στον Ryan οδηγώντας τον σε λάθος. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι το εκμεταλλεύεται και υπογράφει το 2-0. Φαίνεται πλέον έτοιμο για την Αλμπισελέστε, αλλά στο 77ο λεπτό ένα ξαφνικό σουτ του Γκούντγουιν, που προοριζόταν άουτ αλλά αποκρούστηκε από τον Φερνάντεθ, βάζει τον τερματοφύλακα εκτός και ανοίγει ξανά το ματς για την Αυστραλία στο 2-1. Οι Socceroos το πίστεψαν και στο 81′ κόντεψαν να ισοφαρίσουν με τον Behich, πρωταγωνιστή με ένα σερί χειροκροτήματα που εξουδετέρωσε προνοιακά ο Lisandro Martinez την ώρα του σουτ. Στον τελικό, ανοίγουν πολλοί χώροι για την επανεκκίνηση της Αργεντινής, σε δύο από αυτές ο Interista Lautaro θα είχε τη δυνατότητα να κλείσει οριστικά τους λογαριασμούς, αλλά τους σπαταλά μετά τις τελευταίες πινελιές του Μέσι. Στο 97′ το τελευταίο συγκλονιστικό γκολ ήταν για την Αυστραλία, με τον Κουόλ να μην μπορεί να ξεπεράσει έναν εξαιρετικό και προνοητικό Εμιλιάνο Μαρτίνεθ.