Η Napoli ko με τη Liverpool αλλά πρώτη στον όμιλο Champions League – Il Tempo

LIVERPOOL (ΑΓΓΛΙΑ) (ITALPRESS) – Το όνειρο της κατάκτησης του Anfield σβήνει από έναν αδίστακτο Var, ο οποίος βλέπει ένα μπράτσο του Ostigard πέρα ​​από όλους τους αμυντικούς στην ασίστ του Kvaratskhelia στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου που θα μπορούσε να ξεκλειδώσει το αποτέλεσμα. Η Νάπολι πάντως κάνει μεγάλη εντύπωση πέρα ​​από την ήττα με 2-0 που δεν θέτει σε κίνδυνο την πρώτη τελική θέση στη βαθμολογία. Οι Ατζούρι έπαιξαν στο ίδιο επίπεδο με τη Λίβερπουλ σε ένα ηλεκτρικό Άνφιλντ και επιστρέφουν σπίτι τους με ψηλά το κεφάλι.
Γραμμές καθρέφτη (4-3-3) με τη Νάπολι να μην δείχνει ιδιαίτερο δέος. Η Λίβερπουλ διπλασίασε μέσω του Κβαρατσχέλια που ακυρώθηκε στα αριστερά και ζήτησε από τους μέσους της μάχη σώμα με σώμα. Ο Σπαλέτι από την πλευρά του δίνει εντολή στον Κιμ να ακολουθεί τον Σαλάχ σε κάθε τομέα του γηπέδου.
Το πρώτο πραγματικό σουτ στο τέρμα είναι του Ντομπέλε (αποκρούστηκε) στο 28′, η απάντηση των Κόκκινων μετά από λίγα δευτερόλεπτα με σουτ του Τιάγκο Αλκαντάρα που απέκρουσε ο Μερέτ βουτώντας. Το παιχνίδι είναι πολύ γρήγορο και ισορροπημένο. Μια φανταστική διαίσθηση από τον Φιρμίνο (τακούνι στην άκρη στην τελική γραμμή) δίνει στον Τζόουνς μια χρυσή μπάλα που την βάζει ψηλά ο επιθετικός του Κλοπ (100 πάγκοι στο Champions League, 400 με τους κόκκινους απόψε). Ο Σαλάχ πετάει προς την μπλε πόρτα, ο Μερέτ είναι εξαιρετικός αλλά η σημαία σηκώνεται (41′). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μίλνερ βγαίνει σαστισμένος από ένα χτύπημα στο κεφάλι του πρώτου ημιχρόνου, ο Κβαρατσκέλια (8′) εκτελεί ένα φάουλ στο οποίο ο Όστιγκαρντ βουτάει και φέρνει μπροστά τη Νάπολι. Ο Βαρ βλέπει ένα χιλιοστό οφσάιντ και στο τέλος το γκολ ακυρώνεται με μισό χέρι. Το σπίρτο ανάβει. Ο Όσιχεν από αριστερά σεντράρει για τον Κβαρατσκέλια του οποίου το αριστερό βολέ σώζει ο Άλισον. Ο Όσιχεν είναι πάντα πικάντικος (34′), ο Σαλάχ επίσης (35′), μετά, σε κόρνερ και κεφαλιά του Φαν Ντάικ, έρχεται το νικητήριο άγγιγμα του Σαλάχ (40′). Πολύ μεγάλη αποθεραπεία (επτά λεπτά) κατά την οποία ο Όστιγκαρντ είναι και πάλι θαυμαστός στον Σαλάχ, η Νάπολι καταλήγει στην επίθεση τρομάζοντας τη μεγάλη Λίβερπουλ αλλά ακριβώς στο άκρο ο Ντάρβιν Νούνεθ υπογράφει το 2-0 από δύο βήματα μετά την απόρριψη του Μερέ στον Φαν Ντάικ και τον ευλογία του Βαρ.