Η Corsair Rome με τους El Shaarawy και Abraham, κερδίζει 2-0 στο La Spezia – Il Tempo

LA SPEZIA (ITALPRESS) – Στο «Picco» η Ρόμα κέρδισε τη Σπέτσια με 2-0, χάρη στα γκολ των El Shaarawy και Abraham, και συνεχίζει τον αγώνα για μια θέση στο επόμενο Champions League. Τρίτη νίκη σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα το 2023 για τους Τζιαλορόσι, οι οποίοι προς το παρόν κρατούν την Ίντερ με 37 βαθμούς (αύριο κόντρα στην Έμπολι) και βρίσκονται σε απόσταση ενός πόντου από τη Μίλαν (στο γήπεδο με τη Λάτσιο την Τρίτη). Πάνω απ’ όλα, όμως, οι άνδρες του Ζοζέ Μουρίνιο βρίσκουν ξανά τα χαμόγελά τους στο τέλος μιας περίπλοκης εβδομάδας. Μάλιστα, ο Νικολό Ζανιόλο δεν είναι στην ομάδα, μετά το πρόσφατο «διάλειμμα» με τον σύλλογο. ενώ ο Λορέντζο Πελεγκρίνι αναρρώνει μόνο μερικώς και παίρνει θέση στον πάγκο. Ακόμη και στην Σπέτσια δεν λείπουν οι απόντες: Ντζόλα και Μπαστόνι τραυματίζονται, ο Νικολάου αποκλείεται, ενώ ο Κίβιορ βρίσκεται στο Λονδίνο για να υπογράψει με την Άρσεναλ. Στη συνέχεια, στο 12′ ο Γκότι έχασε και τον Χολμ, ο οποίος ζήτησε αλλαγή (με τον Φερέρ) λόγω μυϊκού προβλήματος. Μόλις ο Ισπανός στο 18′ αγγίζει ελαφρά τον Ζαλέφσκι μέσα στην περιοχή αλλά δεν υπάρχει πέναλτι για τον Σότζα και τον Βαρ. Ο Μουρίνιο εμπιστεύτηκε τον «Φαραώ» από το 1ο λεπτό, ο οποίος στο 21′ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ντραγόφσκι χωρίς επιτυχία με δεξί σουτ στο κοντινό δοκάρι. Στο 41′ η Ρόμα λίγο έλειψε να προηγηθεί: ο Ντιμπάλα σέντραρε από φάουλ, ο Σμόλινγκ με κεφαλιά έστειλε την μπάνκα για τον Μαντσίνι, ο οποίος δεν έφτασε στη μπάλα για εκατοστά. Το γκολ 1-0 μετατίθεται μόνο στο 45′.
Στη ρίψη από την άμυνα, ο Αβραάμ φτύνει το κεφάλι του και πυροδοτεί το 2 εναντίον 1: Ο Ντιμπάλα προηγείται και σερβίρει τον Ελ Σαραουί, ο οποίος πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του στο πρωτάθλημα από κοντά. Ο Γκότι αλλάζει στο ημίχρονο: Εκτός Χριστόφ και Βέρντε, νέος μεταγραφέας Σαλβατόρε Εσπόζιτο και Ντάνιελ Μαλντίνι. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η Ρόμα διαμαρτυρήθηκε για δεύτερη κίτρινη κάρτα που δεν έβγαλε στον Μπουραμπία (το φάουλ στον Σμόλινγκ ήταν ξεκάθαρο και εκτός χρόνου) και, στη συνέχεια, στο 49ο λεπτό διπλασίασε το προβάδισμά της. Ο Ντιμπάλα κόβει πάσα του Εσπόζιτο και σερβίρει τον Αβραάμ. Μετά τα κάνει όλα στα αγγλικά: ντρίμπλα στον Καλντάρα (με τούνελ) και κερδίζει με το δεξί πρόσωπο με πρόσωπο τον Ντραγόφσκι. Δέκα λεπτά αργότερα ο πρώην Τσέλσι πλησίασε ξανά μετά από προηγούμενη απόκρουση του τερματοφύλακα, αλλά αυτή τη φορά, από στενή γωνία, ήταν λιγότερο εύστοχος. Η μόνη ξινή νότα του αγώνα των Giallorossi είναι η κίτρινη κάρτα του Celik: ειδοποιήθηκε και θα χάσει τον επόμενο αγώνα, με τη Napoli. Ενόψει του αγώνα «Μαραντόνα», ο Μουρίνιο παίρνει τρεις βαρείς βαθμούς σε βασική πρόκριση για το επόμενο Champions League.