Η Ρόμα στην επιστροφή κάνει θραύση στο Βερόνα – Ιλ Τέμπο

Η Ρόμα κέρδισε με 3-1 την Ελλάς Βερόνα σε αριθμητική υπεροχή στο Μπεντεγκόντι χάρη στο γκολ και την ασίστ του νεαρού Βολπάτο. Η ομάδα του Μουρίνιο καταλαμβάνει την τέταρτη θέση και προσπερνά Ίντερ και Λάτσιο στο τέλος ενός αγώνα με πολύ γρήγορο ρυθμό. Στα πρώτα λεπτά η Ελλάς πνίγει την κατασκευή των Γιαλορόσι από κάτω. Το πρώτο συμπέρασμα είναι από την οικογένεια της Σκάλα: στο 16′ ο Καλόν προσπαθεί να ντριμπλάρει και να σουτάρει, ο Ρούι Πατρίσιο μπλοκάρει παρά μια απόκλιση. Η πιο ξεκάθαρη αφορμή, όμως, έρχεται από τον Αβραάμ. Στο 19′ ο Ζανιόλο πυροδοτεί τον Κάρσντορπ που επιβραβεύει το αγγλικό κόψιμο. Ο πρώην Τσέλσι ντριμπλάρει τον Montipò αλλά κλωτσάει στο δοκάρι με αφύλακτο τέρμα. Ένα λεπτό αργότερα άλλη μια ευκαιρία: ο Καρσντορπ μαζεύει τη σέντρα, ο Αβραάμ σε μια βουτιά δεν βρίσκει την πόρτα για λίγα εκατοστά. Πολύ βαρύ διπλό λάθος. Γιατί στο 26′ η Ελλάς συνεχίζει: Ο Φαραώ κλωτσάει από έξω, ο Νταβίντοβιτς εκτρέπεται στα δίχτυα. Η Ρόμα διαμαρτύρεται για ένα υποτιθέμενο οφσάιντ του Ανρί, δεν υπάρχει τίποτα για τη διαιτητική ομάδα. Αλλά ο άνθρωπος που ξεκλείδωσε τη βραδιά είναι και ο πρώτος που την εγκαταλείπει. Στο 36′ ο Νταβίντοβιτς μπαίνει πολύ δυνατά στον Ζανιόλο, ο Βαρ ανακαλεί τον Σάκι που βγάζει το κόκκινο από τον Πόλο.

Στο 48′ η Ρόμα ισοφάρισε. Ο Καμαρά κλέβει την μπάλα από τον Ταμέζε και σερβίρει τον Αβραάμ που χτυπά στο μακρινό δοκάρι. Αυτή τη φορά όμως υπάρχει ο Ζανιόλο στο ριμπάουντ που αφήνεται ελεύθερος και υπογράφει το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο πολλές αλλαγές. Οι Μποκέτι και Μουρίνιο υπενθυμίζουν τις κίτρινες κάρτες του Τσεκερίνι και του Κριστάντε. Στη συνέχεια χώρος για τους Volpato και Belotti στη θέση των Zalewski και Zaniolo (ύποπτο σωματικό πρόβλημα). Στο 82′ υπάρχει και το τρίτο ξύλο: Μπολ του Πελεγκρίνι από τη γωνία, ο Μάτιτς με το κεφάλι βγάζει το δοκάρι. Στο 88′ όμως το γκολ φτάνει. Ο Μάτιτς σπάει αριστερά και ξεφορτώνει τον Βολπάτο που όπως και την περασμένη σεζόν τιμωρεί την Ελλάς. Αυτή τη φορά αξίζει τρεις βαθμούς. Και για να σφραγίσει τη νίκη πιστεύουμε ότι ο El Shaarawy. Πάντα με τη βοήθεια του Βολπάτο, ο Ιταλός Αιγύπτιος παρακάμπτει τον Montipò και βάζει τη σφραγίδα σε τρία πολύ βαριά σημεία της εβδομάδας του ντέρμπι.