η πάπια σοκ – Libero Quotidiano

Η πρώτη ήττα της σεζόν Psg Χαιρετίστηκε ως δράμα από τους παριζιάνους οπαδούς. Αρκετοί παίκτες καταλήγουν στην αποβάθρα, συμπεριλαμβανομένου του “δικού μας” Τζιανλουίτζι Donnarumma. Παρά το γεγονός ότι έγινε μόνιμος βασικός με τον Γκαλτιέ (δεν έχει χάσει ούτε λεπτό τη φετινή σεζόν), ο τερματοφύλακας της εθνικής Ιταλίας εξακολουθεί να μην πείθει τον Τύπο και τους οπαδούς του Παρισιού.

Σοκ Νεϊμάρ, κόκκινο σε ένα λεπτό.  PSG, συγκλονιστική υποψία: Παραμονή Πρωτοχρονιάς...

Αυτή τη φορά δεν του συγχωρείται το λάθος που έκανε στο εναρκτήριο ματς που έχασε με 3-1 από τη Λανς: ήταν μια ευθεία σύγκρουση, με τον Φοφάνα και τους συμπαίκτες του που έκλεισαν την απόσταση από την πρώτη θέση και πλέον βρίσκονται στο -4. Μια ήττα που συνολικά δεν είναι και τόσο οδυνηρή για την PSG, καθώς είναι η πρώτη: σε όλη την Ευρώπη μένει μόνο η Νάπολι που δεν έχει χάσει ακόμα στο πρωτάθλημα. Αλλά μιλούσαμε για την πάπια του Donnarumma: βγήκε αυθόρμητα μετά από μόλις 4 λεπτά, χαζεύοντας άσχημα την μπάλα που κατέληξε στα πόδια του Frankowski.

Δεν μπορεί να λεχθεί ότι η PSG έχασε από τον Donnarumma, αλλά οι κριτικές δεν άργησαν να έρθουν. Συγκεκριμένα, ξεχωρίζει αυτό του γνωστού δημοσιογράφου Πιερ Μενές: «Στην παριζιάνικη πλευρά υπάρχουν ορισμένοι φάκελοι να ανοίξουν, ξεκινώντας από τον Ντοναρούμα, τον τερματοφύλακα που δεν σώζει ποτέ τίποτα. Έχει αρχίσει να είναι πολύ προβληματικό ειδικά όταν ο Νάβας είναι στον πάγκο. Ίσως να μην είναι πολύ αργά για να αλλάξετε γνώμη, γιατί αυτός ο τερματοφύλακας δεν είναι ποτέ καθοριστικός. Θα φτάσουμε εναντίον της Μπάγερν για να παίξουμε αγώνες στους οποίους ο τερματοφύλακας που θα αναπτυχθεί θα πρέπει να είναι καθοριστικός».