Η Ιταλία του Μαντσίνι κλείνει το 2022 με νοκ άουτ στην Αυστρία – Il Tempo

ΒΙΕΝΝΗ (ΑΥΣΤΡΙΑ) (ITALPRESS) – Η Ιταλία ολοκληρώνει το 2022 με ήττα 2-0 σε φιλικό με την Αυστρία. Με φόντο το Ernst-Happel-Stadion της Βιέννης, την ημέρα έναρξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ, τα γκολ των Schlager και Alaba έκλεψαν επίσης από τον Mancini την παρηγοριά της τέταρτης συνεχόμενης νίκης. Σε σχέση με την Αλβανία, η εθνική ομάδα έχει να αντιμετωπίσει το μειονέκτημα στην αρχή. Αυτή τη φορά όμως η επιστροφή δεν πραγματοποιήθηκε. Στο 6ο λεπτό ο Αρναούτοβιτς κλέβει την μπάλα από τον Βεράτι, ο Σλάγκερ συνοδεύει την επανεκκίνηση και δέχεται από ευνοϊκή θέση την μπάλα για να βάλει στα δίχτυα. Η Ιταλία κυριαρχεί στην κατοχή, αλλά η Αυστρία μπαίνει εύκολα στο σουτ: οι Adamu (10′), Alaba (12′) και Schlager (15′) προσπαθούν ξανά αλλά χωρίς επιτυχία. Στο 31′ νέα ευκαιρία: Ο Ατσέρμπι χάνει την απομάκρυνση μέσα στην περιοχή και χτυπάει τον Αντάμου, ο οποίος σε επισφαλή ισορροπία βρίσκει μόνο το εξωτερικό δοκάρι. Ο στόχος του διπλασιασμού μετατίθεται στο 35′: Ο Αλάμπα εκτελεί ένα φάουλ από τα τριάντα μέτρα και αιφνιδιάζει τον Ντοναρούμα με κεντρικό βλήμα κάτω από το δοκάρι. Ο τερματοφύλακας της PSG επανορθώθηκε ένα λεπτό αργότερα με μια υπέροχη καταδυτική επέμβαση στο δηλητηριώδες σουτ του Sabitzer έξω από την περιοχή. Στο μεσοδιάστημα ο Μαντσίνι έπαιξε τα χαρτιά Κιέζα, Ζανιόλο, Πεσίνα και Σκαλβίνι. Όμως ήταν η Αυστρία που κόντεψε να σκοράρει σε δύο περιπτώσεις: στο 47ο λεπτό ο Αρναούτοβιτς απελευθερώθηκε στην περιοχή και κλώτσησε, ο Ντοναρούμα απάντησε παρών. Ένα λεπτό αργότερα, άλλο ένα θαύμα από τον πρώην Μίλαν χρειάστηκε για να αποκρούσει μια σίγουρη κεφαλιά του Πος. Στο 52′ ο Ζανιόλο φλας: Σέντρα από αριστερά ο Ντιμάρκο, ο παίκτης της Ρόμα αστοχεί στο τέρμα. Στο 70′ ο Ρασπαντόρι προσπαθεί να κερδίσει ένα τάκλιν μέσα στην περιοχή και κλωτσάει με το δάχτυλο του ποδιού, αλλά ο Λίντνερ καταφέρνει να αποκρούσει σε κόρνερ. Στον τελικό υπάρχει χώρος για το ντεμπούτο του Μιρέτι. Η τελευταία ευκαιρία, όμως, ανήκει στον Κιέζα: στο 82ο λεπτό ο Ζανιόλο διαπερνά αριστερά και ξεφορτώνεται για τον παίκτη της Γιουβέντους που σπαταλά πέναλτι στην κίνηση κλωτσώντας ψηλά.