Η επιστροφή της Ρόμα στο Σαν Σίρο, η Μίλαν μπλόκαρε στο 2-2 – Il Tempo

ΜΙΛΑΝΟ (ITALPRESS) – Η Ρόμα με δύο γκολ από ισάριθμες στημένες φάσεις κορόιδεψε τη Μίλαν και ανέκαμψε τους Ροσονέρι για να κάνουν το 2-2 στο Σαν Σίρο χάρη σε έναν απίστευτο τελικό. Τα γκολ των Καλούλου και Πομπέγκα απαντούν οι Ιμπάνεθ και Αβραάμ. Η ομάδα του Πιόλι, ισοδύναμη πλέον με τη Γιούβε, διολισθαίνει στο -7 από τη Νάπολι, ενώ οι Τζιαλορόσι συμβαδίζουν με τη Λάτσιο σε υψόμετρο 31. Ο Πιόλι επιβεβαιώνει το 11 του Σαλέρνο, ο Μουρίνιο γήπεδα ταυτόχρονα από το 1′ Πελεγκρίνι, Ζανιόλο, Ντιμπάλα και Αβραάμ. Η πρώτη ευκαιρία είναι για τους Ροσονέρι μετά από δύο λεπτά: Φλας του Λεάο στα αριστερά, σέντρα στην περιοχή για τον Τονάλι που με κεφαλιά κάνει χωρίς να βρει το γκολ. Στο 29′ ο Μπραχίμ Ντίαζ προσπαθεί έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ είναι κεντρικό και ο Ρουί Πατρίσιο καταφέρνει να σηκώσει σε κόρνερ. Η Ρόμα έχει σκοράρει επτά στα δεκαεννέα γκολ από στημένες φάσεις, περισσότερα από κάθε άλλο στη Serie A. Στο Σαν Σίρο, ωστόσο, οι Ροσονέρι έσπασαν το αδιέξοδο από κόρνερ: στο 30ο λεπτό νίκησαν τον Tonali, ο Kalulu απελευθερώθηκε μετά ένα μπλοκ και πέρασε με κεφαλιά τον Πορτογάλο τερματοφύλακα, ο οποίος κάθε άλλο παρά αντιδραστικός φαινόταν. Για το πρώτο συμπέρασμα της Ρόμα, πρέπει να περιμένουμε το 42ο λεπτό: Ο Ντιμπάλα ανοίγει αριστερά, ο Ζαλέφσκι πηδάει πάνω από την Καλάμπρια και αναζητά ανεπιτυχώς το μακρινό δοκάρι. Στον προηγούμενο γύρο του πρωταθλήματος, μόνο ο Ράφα Λεάο σημείωσε περισσότερες ντρίμπλα (4) από ολόκληρη τη Ρώμη (3). Και στην πτέρυγα των Πορτογάλων, οι Τσέλικ, Μαντσίνι (προειδοποιημένοι, η Φιορεντίνα σκάει) και ο Ζανιόλο τελειώνουν το πρώτο ημίχρονο με κίτρινη κάρτα στους ώμους τους. Στην ίδια λωρίδα, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Theo Hernandez προσπαθεί με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Rui Patricio με κάποιο τρόπο μπλοκάρει. Η Ρόμα δυσκολεύτηκε να ξαναρχίσει, η Μίλαν κυριάρχησε στην κατοχή και βρήκε χώρο για να χτυπήσει: στο 61′ η προσπάθεια ήταν του Μπραχίμ Ντίαζ, αλλά το σουτ ήταν άουτ. Το ματς μπλοκαρίστηκε, στο 72ο λεπτό ο Tonali δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και ως προειδοποιημένος θα έχασε τον Λέτσε. Στο 77′ η Μίλαν κατάφερε να διπλασιάσει με τέλεια αντεπίθεση: ο Λεάο ξεκίνησε αριστερά και αντάμειψε τον νεοφερμένο Πομπέγκα, ο οποίος δεν συγχώρεσε τον Ρουί Πατρίσιο. Αλλά το αστείο για τη Μίλαν είναι προ των πυλών και η Ρόμα επιστρέφει με το όπλο του σπιτιού. Στο 87ο λεπτό ο Ibanez φώτισε το τέρμα με νικητήρια κεφαλιά από ανενεργή μπάλα. Σε ανάκαμψη ο Αβραάμ, μετά από απόκρουση του Ταταρουσάνου στον Μάτιτς, πάλι από στημένο, παγώνει το Σαν Σίρο για το τελικό 2-2.