Η Αργεντινή κέρδισε την Πολωνία με 2-0 και οι δύο πάνε στους 16 – Libero Quotidiano

ΝΤΟΧΑ (ΚΑΤΑΡ) (ITALPRESS) – Η Αργεντινή κυριαρχεί και κερδίζει 2-0 την Πολωνία, παρά το λάθος του Μέσι από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Η Albiceleste μπορεί έτσι να πανηγυρίσει την πρωτιά στον όμιλο C, χάρη στα γκολ των Mac Allister και Alvarez, με τους ερυθρόλευκους που εξακολουθούν να περνούν τον γύρο ως δεύτεροι (λόγω της καλύτερης διαφοράς τερμάτων σε σύγκριση με το Μεξικό). Ο Μέσι υπογράφει το πρώτο ρινγκ και φτάνει στο 10ο λεπτό, όταν ξεφεύγει από μερικούς αντιπάλους και προσπαθεί με το αριστερό του πόδι από σφιχτή γωνία, αλλά ο Szczesny είναι προσεκτικός και εκτρέπεται πλάγια. Στο 33ο λεπτό ο Ντι Μαρία δοκιμάζει απευθείας το Eurogol από κόρνερ, με τον Szczesny να αναγκάζεται να σηκώσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Mac Allister έβαλε pit για τον Alvarez που μπλόκαρε ο συνηθισμένος Szczesny. Στο 37ο λεπτό ο διαιτητής παραχωρεί, αφού συμβουλεύτηκε τον Var, ένα περισσότερο από αμφίβολο πέναλτι για ένα υποτιθέμενο φάουλ του Szczesny στον Μέσι. Ο τερματοφύλακας εξαργυρώνεται αμέσως, σώζοντας έξοχα το πέναλτι με το νούμερο 10. Οι Νοτιοαμερικανοί δεν πτοούνται και συνεχίζουν να επιτίθενται, αλλά οι δύο ομάδες πάνε στην ανάπαυλα στο 0-0. Η κυριαρχία της Αργεντινής ανταμείβεται σε λιγότερο από ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μολίνα από τα δεξιά σουτάρει μια μπάλα στην οποία ο Μακ Άλιστερ εκτινάσσεται με το δεξί του πόδι στο μακρινό δοκάρι, νικώντας τον Στσέσνι. Ο Λεβαντόφσκι και οι συμπαίκτες του συναντιούνται για πρώτη φορά στο 4ο λεπτό, όταν παραλίγο να ισοφαρίσουν με γκόρ του Γκλικ μετά από στημένη φάση, με τον Μαρτίνεθ να παρακολουθεί τη μπάλα να φεύγει με ένα μουστάκι. Οι άνδρες του Σκαλόνι ξαναρχίζουν αμέσως να πολιορκούν την αντίπαλη άμυνα και διπλασιάζουν το προβάδισμά τους στο 22ο λεπτό: Ο Φερνάντες βρίσκει τον Άλβαρεθ στην περιοχή, ο οποίος μετακινεί τη μπάλα στα δεξιά και σκοράρει με μεγάλο δεξί πόδι κάτω από τη μακρινή σέντρα. Τρία λεπτά αργότερα ο Szczesny χρειάστηκε να επέμβει με το πόδι στο αριστερό πόδι του Messi για να αποφύγει την τριάδα. Στο 28′ ο Μέσι κάνει κάθετη καλή κάθετη για τον Άλβαρες που πετάει προς την εστία αλλά κλωτσάει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 41′ ήταν ο νέος αναπληρωματικός Λαουτάρο Μαρτίνεθ που κατάπιε το 3-0 διώχνοντας άουτ από εξαιρετική θέση, χωρίς να καταφέρει να εκμεταλλευτεί δώρο του Κιβιόρ. Τελικά, το αποτέλεσμα δεν θα αλλάξει πια. Η Αργεντινή κερδίζει και τελειώνει τον όμιλο στην κορυφή με 6 βαθμούς: Ο Μέσι και οι συνεργάτες του ετοιμάζονται τώρα να αντιμετωπίσουν την Αυστραλία στη φάση των 16 το Σάββατο. Η Πολωνία ολοκληρώνει τον όμιλο στη δεύτερη θέση, με 4 βαθμούς: Ο Λεβαντόφσκι και οι σύντροφοί του θα αντιμετωπίσουν τη Γαλλία την Κυριακή.