Η Ίντερ κορόιδευε στην ανάκαμψη, με τη Μόντσα να τελειώνει 2-2 – Il Tempo

ΜΟΝΤΖΑ (ITALPRESS) – Ο αγώνας της Μόντσα με την Ίντερ λήγει 2-2, με την ισοπαλία της Μπριάνζα να φτάνει σε πλήρη ανάκαμψη. Ο Petagna και οι συμπαίκτες του επέστρεψαν δύο φορές για τους Nerazzurri, τα γκολ των Darmian και Lautaro απάντησαν οι Ciurria και Caldirola (με απόκλιση από τον Dumfries): από έναν πόντο, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν και την ομάδα του Simone Inzaghi να μασάει πίκρα. Για τους Νερατζούρι στον επόμενο γύρο θα υπάρξει πρόκληση με τη Βερόνα ενώ η Μόντσα θα αμφισβητήσει την Κρεμονέζε. Το U-Power Stadium ήταν ένας αγώνας δύο προσώπων, στον οποίο τα λάθη έκαναν τη διαφορά. Όπως με αφορμή το πρώτο γκολ: Ο Κάρλος Αουγκούστο έχασε κοντά στον Νταρμιάν, ο μπακ των Νερατζούρι που έφτασε την κατάλληλη στιγμή από τη σέντρα του Μπαστούνι πέρασε από κοντά τον Ντι Γκρεγκόριο. Το πλεονέκτημα της Inter κράτησε ένα λεπτό, ο Ciurria εκμεταλλεύτηκε ένα κενό και την τσέπη του Matteo Pessina: η ακρίβεια του αριστερόχειρα χωρίς γραμμή από την πλευρά του Brianza ήταν ασταμάτητη. Το γκολ ξύπνησε τον Λαουτάρο και τους συμπαίκτες του, στο 22ο λεπτό ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής επέστρεψε στο σκοράροντας κλέβοντας μπαλιά από τον Πάμπλο Μαρί, ο οποίος ήταν απρόσεκτος στη φάση της ντρίμπλας. Οι Νερατζούρι είχαν το μόνο μειονέκτημα ότι άφησαν το ματς ανοιχτό με το να μην πέτυχαν το τρίτο γκολ: στο δεύτερο ημίχρονο η Μόντσα προσπάθησε να ανησυχήσει την ομάδα του Ιντζάγκι, ο Ονανά έσωσε τα πάντα με την κεφαλιά του Πάμπλο Μαρί. Η Ίντερ, από την άλλη, είδε το 3-1 του Ατσέρμπι να ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ, στη συνέχεια ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ έφτασε κοντά στο να σκοράρει δύο φορές χτυπώντας στο εξωτερικό δοκάρι μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια. Και το γκολ 2-2 ήρθε σε πλήρη καθυστέρηση, με την κεφαλιά του Καλντιρόλα: Καθοριστική η εκτροπή του Ντάμφρις με την κεφαλιά.