Η Ίντερ επιστρέφει στη νίκη, ο Μαρτίνεθ επεκτείνει Βερόνα – Ιλ Τέμπο

ΜΙΛΑΝΟ (ITALPRESS) – Μέγιστο αποτέλεσμα με ελάχιστη προσπάθεια. Η Ίντερ επέστρεψε στις νίκες, κόντρα στη Βερόνα οι Νερατζούρι επικράτησαν 1-0 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ μετά από τρία λεπτά. Χαμηλός ρυθμός και λίγες ευκαιρίες για γκολ, η ομάδα του Ιντζάγκι διαχειρίστηκε τον αγώνα και ενόψει των επόμενων αγώνων, ξεκινώντας με το Σούπερ Καπ Ιταλίας που είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη το απόγευμα στις 20.00 στο Ριάντ. Τίποτα για τους Gialloblù, οι άνδρες του Zaffaroni φεύγουν από το San Siro με το δέκατο τρίτο νοκ άουτ της σεζόν. Οι νερατζούρι κλείνουν με τη Μίλαν και αγκιστρώνουν τη Γιουβέντους, μένοντας δέκα μήκη από τη Νάπολη. Μετά τη διαμάχη της Μόντσα, η Ίντερ κλήθηκε να αντιδράσει για να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες για το Scudetto, παρά το +13 των Ατζούρι. Τρία λεπτά ήταν αρκετά για να δούμε το πρώτο τράνταγμα: μετά από μια σειρά από ριμπάουντ που έλεγξε ο Lautaro Martinez από την άκρη της περιοχής, ήταν αδύνατο για τον Montipò να κοντράρει το νικητήριο σουτ του Αργεντινού. Οι καλύτερες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου προήλθαν όλες από τον νέο παγκόσμιο πρωταθλητή: πρώτα με κεφαλιά, με τη μπάλα να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Σκάλας, μετά το γύρισμα που τελείωσε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Βερόνα προσπάθησε να χτίσει κάτι χωρίς να ανησυχήσει τον Ονανά, ωστόσο η ομάδα του Ιντζάγκι εκμεταλλεύτηκε την αντεπίθεση: τρία λεπτά πριν ο Μχιταριάν δοκίμασε το σουτ του μπιλιάρδου με ένα σουτ ακριβείας, το σουτ ωστόσο απέκρουσε ο Χιέν με το χέρι (ωστόσο το VAR αποφάσισε να μην τιμωρήσει η παρέμβαση). Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς συνεχίστηκε χωρίς πολλά τραντάγματα, με τους Νερατζούρι να προσπαθούν περισσότερο να διαχειριστούν τις δυνάμεις τους ενόψει του Σούπερ Καπ Ιταλίας: στο 18ο λεπτό, ο Λαουτάρο ακυρώθηκε γκολ –μετά από ένα υπέροχο άγγιγμα από κάτω– για φάουλ. στον Dawidowicz, ο Asllani εφηύρε ένα συμπέρασμα από την άκρη που κατέληγε στο πλάι κατά μερικά εκατοστά. Η αντίδραση από τους φιλοξενούμενους δεν έφτασε καν στο φινάλε, μόνο ο Μανάνι δοκίμασε ένα βολέ που κατέληξε σε κόρνερ.