Η Έμπολι κερδίζει τη Σαμπντόρια με γκολ του Εμπουέχι – Ιλ Τέμπο

Τέταρτο συνεχόμενο χρήσιμο αποτέλεσμα για την Έμπολι, που κέρδισε οριακά τη Σαμπντόρια με 1-0 με κεφαλιά του Εμπουέχι και πέταξε στη δωδέκατη θέση. Όλο και μαύρη κρίση για την ομάδα του Στάνκοβιτς, πλέον στους -7 βαθμούς από τη ζώνη ασφαλείας. Στο φινάλε, έξαλλα διαμαρτυρίες από τους blucerchiati, που βλέπουν την παράτολμη ισοφάριση του Colley να ακυρώνεται στο 97ο λεπτό από τους Var. Λίγες εκπλήξεις στην αρχική ενδεκάδα: Ο Colley και ο Gabbiadini επιστρέφουν στο Samp μετά την απουσία τους στην ήττα από τη Φλωρεντία στο Coppa Italia, ενώ ο προπονητής των Τοσκανών Paolo Zanetti παρατάσσει τον πολύ φρέσκο ​​πρώην Caputo μπροστά, πλαισιωμένος από τους Satriano και Baldanzi. . Παρά την καταρρακτώδη βροχή, η Έμπολι ξεκίνησε αμέσως αποφασισμένη να παίξει το συνηθισμένο παιχνίδι συνδυασμών και ταχύτητας. Στα πρώτα δευτερόλεπτα μια βαθιά βολή βάζει τον Καπούτο μπροστά από το τέρμα και ο Αουντέρο είναι καλός στο σώσιμο. Λίγα λεπτά αργότερα ακόμα επικίνδυνοι Τοσκανοί με τον Μάριν να κλωτσάει αδύναμα προς το τέρμα. Όμως στο πρώτο ημίχρονο της ουσιαστικής κυριαρχίας του παιχνιδιού από τους γηπεδούχους, οι μεγαλύτερες ευκαιρίες είναι από τη Σαμπντόρια: στο 17ο λεπτό ο Βιεϊρά αστοχεί εντυπωσιακά να εκμεταλλευτεί ένα λάθος στην απεμπλοκή του Βικάριο, ο οποίος του σέρβιρε την μπάλα στην άκρη της περιοχής. συγχωρεμένος από τον Άγγλο που σπαταλά άσχημα. Άλλο ένα δαχτυλίδι από την ομάδα του Στάνκοβιτς μετά από μισή ώρα: ωραία σέντρα του Αουτζέλο που πιάνει τον Λέρις στην καρδιά της περιοχής, αλλά η κεφαλιά του σπάει το οριζόντιο δοκάρι και φεύγει ψηλά. Η τελευταία συγκίνηση του πρώτου κλάσματος είναι στον άξονα Καπούτο-Σατριάνο, με τον Ουρουγουανό να στέλνει εξαιρετική σέντρα από την πρώην Σαμπντόρια από λίγα μέτρα στη τσουλήθρα.

Ρόμα-Φιορεντίνα, το λύνει ο Ντιμπάλα: Δίπλωμα και πέμπτη θέση στη βαθμολογία

Καμία αλλαγή στο μεσοδιάστημα και μετά από 2 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η Έμπολι εξακολουθεί να είναι επικίνδυνη με τη σειρά Καπούτο-Σατριάνο, αλλά αυτή τη φορά το πίσω τακούνι του σέντερ φορ ως δανεικός από την Ίντερ φεύγει ελάχιστα. Λίγα λεπτά αργότερα, η Λα Ντόρια απάντησε με σουτ έξω από τον Βιεϊρά, το οποίο ο Βικάριο απέκρουσε σε κόρνερ. Το σημείο καμπής του αγώνα φτάνει τελικά στο 55ο λεπτό: ένα δηλητηριώδες κόρνερ του Μάριν και μια νικηφόρα κεφαλιά του Tyronne Ebuehi, ο οποίος υπογράφει έτσι το πρώτο του γκολ στη Serie A και δίνει προβάδισμα στους Τοσκανούς. Προσπαθήστε να ταρακουνήσετε τον Στάνκοβιτς του, που ρίχνει στη μάχη τους Σαμπίρι, Ζανόλι και Γουίνκς, πρώην ντεμπούτο της Τότεναμ στο πρωτάθλημά μας. Η πίεση από τους Blucerchiati αυξήθηκε, πετώντας προς τα εμπρός ειδικά με τους Urii και Sabiri, δεσμεύοντας έναν πάντα προσεκτικό Vicar σε διάφορες αποκρούσεις. Από μια μεγάλη κάθοδο του Zanoli προκύπτει μια μεγάλη ευκαιρία για τους blucerchiati: ο παίκτης που είναι δανεικός από τη Napoli βρίσκει τον Gabbiadini μόνο του στην περιοχή, αλλά η σειρά του απορρίπτεται από το νούμερο 1 της Empoli σε μια βουτιά. Η υπέροχη βραδιά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων συνεχίστηκε όταν στο 90′ πέρασε πρώτα σε σουτ του πρώην Λάμερς, ευστόχησε στην κάτω γωνία και μετά στο φάουλ του Κόλεϊ. Ακριβώς στις εξελίξεις του γκολ έρχεται η τελευταία συγκίνηση ενός άπειρου αγώνα με τον Αουντέρο στην περιοχή της Τοσκάνης: στο 97ο λεπτό ο Κόλεϊ στη μάχη τρυπά τον Βικάριο με διαγώνιο από καθαρό σέντερ φορ, αλλά ο διαιτητής Σαντόρο στο Βαρ ακυρώνει τα πάντα. για φάουλ με το χέρι του Γκαμπιαντίνι, εξοργίζοντας τον πάγκο της Σαμπντόρια. Τελικό σφύριγμα στο 102ο λεπτό και ο Καστελάνι να πανηγυρίζει για μια Έμπολι που συνεχίζει να εκπλήσσει.