Δίπλωμα του Grifo, η Ιταλία κερδίζει 3-1 στην επιστροφή στο Τίρανα – Il Tempo

ΤΙΡΑΝΑ (ΑΛΒΑΝΙΑ) (ITALPRESS) – Η Ιταλία κέρδισε με 3-1 την Αλβανία σε μια επιστροφή στη φιλική αναμέτρηση στα Τίρανα. Στην Arena Kombetare πρωταγωνιστής είναι ο Vincenzo Grifo, ο οποίος υπογράφει την ασίστ για το στιγμιαίο 1-1 του Di Lorenzo, σημειώνει το νικητήριο δοκάρι και χτυπά στο δοκάρι. Ο μπακ της Φράιμπουργκ – εννέα γκολ στη Bundesliga αυτή τη σεζόν – είναι σε φόρμα και το δείχνει μετά από μόλις 10′ με μια ωραία ατομική ενέργεια στα αριστερά που δίνει αφορμή για διπλή ευκαιρία: ο Ρασπαντόρι σουτάρει μέσα στην περιοχή, ο Μπερίσα μπλοκάρει ενστικτωδώς. και ο Ζανιόλο χάνει το πέναλτι στην κίνηση. Λάθος που βαραίνει γιατί έξι λεπτά αργότερα η Αλβανία ξεκλειδώνει το αποτέλεσμα με γκολ της Έμπολι: Ο Μπαϊράμι από στημένη φάση βγάζει σέντρα για τον Ισμάιλι που παίρνει χρόνο από τον Μπονούτσι και με κεφαλιά τον Μερέτ. Η μπλε αντίδραση είναι ακριβής και εμπιστεύεται τον άντρα σε καλύτερη φόρμα. Από το 20ο έως το 25ο λεπτό ο Γκρίφο σκοράρει μια ασίστ και ένα γκολ. Πρώτα χρειάζεται η καθοριστική σέντρα για την παράκαμψη στα δίχτυα από τα δύο βήματα του Ντι Λορέντζο. Τότε είναι διαυγής όταν χτυπάει τον Μπερίσα μετά από ένα υπέροχο παιχνίδι του Ρασπαντόρι στην Kumbulla. Ο Zaniolo είναι λιγότερο ακριβής. Στο 25′ ο Ντιμάρκο τον πιάνει στην περιοχή, αλλά ο παίκτης της Ρόμα αστοχεί στο μέτρο της λόμπας. Στη συνέχεια, στο 47ο λεπτό η κατηγορία του 1999 χτύπησε στο δοκάρι μετά από μια άλλη διαίσθηση από τον Raspadori. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Mancini πρέπει να κάνει την πρώτη αναγκαστική αλλαγή. Ο Τονάλι μετά από εναέρια μονομαχία αρρωσταίνει και τον βγάζουν με φορείο. Στη θέση του υπάρχει χώρος για τον Ρίτσι. Μέσα σε δέκα λεπτά, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο αριθμός των ξύλων αυξάνεται στα τέσσερα. Στο 52′ ο Γκρίφο μετά από ωραία ντρίμπλα χτυπάει στο δοκάρι. Τον μιμούνται οι Ουζούνι (54′) και Μπαϊράμι (62′). Καθοριστικός όμως είναι και ο Μπονούτσι με απόκρουση στη γραμμή από το επόμενο σουτ του Λεντζάνι. Στο 64′ η γαλάζια τριάδα: Ο Ρασπαντόρι αποφορτίζει από τα δεξιά για τον Γκρίφο που έχει άφθονο χρόνο να τσεκάρει και στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ για το τελικό 3-1. Για να ωραιοποιήσει τη νίκη και η επιστροφή του Chiesa και το ντεμπούτο του 2006 Pafundi.