Γκολ και σόου στο Στάδιο, Γιούβε-Αταλάντα λήγει 3-3 – Il Tempo

ΤΟΥΡΙΝΟ (ITALPRESS) – Η προσπάθεια της Γιουβέντους να επιστρέψει στη βαθμολογία μετά τους 15 πόντους ποινής που επιβλήθηκαν στους ασπρόμαυρους αυτή την εβδομάδα έχει μόλις εν μέρει ξεκινήσει, από το Allianz Stadium του Τορίνο. Απόψε, μάλιστα, την 19η αγωνιστική της Serie A, οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν την ισοπαλία, 3-3, κόντρα στην Αταλάντα, στο τέλος ενός διασκεδαστικού αγώνα στον οποίο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κερδίσουν μέχρι το τέλος, δίνοντας γκολ. και ψυχαγωγία.
Επιθετική αποχώρηση από την Αταλάντα, που βρήκε το πλεονέκτημα στο 5ο λεπτό με τον Λούκμαν, χάρη σε λάθος επέμβαση του τερματοφύλακα Στσέσνι. Ο Αγγλο-Νιγηριανός επιθετικός δέχτηκε τη μπάλα στη κοντή πλευρά της περιοχής, μπήκε μέσα στα δεκαέξι μέτρα και χτύπησε με δύναμη στο κοντινό δοκάρι, όπου ο Πολωνός μπακ δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα. Στη συνέχεια η Γιουβέντους άρχισε να σπρώχνει το γκάζι και ένα φάουλ του Έντερσον στον Φαγιόλι μέσα στην περιοχή κατέληξε στο πέναλτι που στο 25′ ο Ντι Μαρία σκόραρε εκτοπίζοντας τον Μούσο.
Εννέα λεπτά αργότερα, η Γιουβέντους προσπέρασε με τον Μίλικ στο τέλος μιας αριστουργηματικής δράσης με τρία παιχνίδια, το ένα πιο όμορφο από το άλλο: ένα τακουνάκι του Ντι Μαρία πυροδότησε τον Φαγιόλι, ο οποίος έκανε σέντρα από τη δεξιά λωρίδα, στην οποία, στο κέντρο του στην περιοχή, ο Milik όρμησε και με τέλειο συντονισμό και ένα πρώτο ριμπάουντ πρόθεσης, τρύπησε τον Musso στο κοντινό δοκάρι.
Σαράντα δευτερόλεπτα ήταν αρκετά για να βρει η Αταλάντα το ισόπαλο στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου: από ένα λάθος της Γιουβέντους, ο Σκαλβίνι υποστήριξε τον Λούκμαν, ο οποίος χτύπησε τον Μαέλε, ο οποίος, μπαίνοντας στην περιοχή, γλίστρησε τον Szczesny στο μακρινό δοκάρι. Αντιμετώπισα την Αταλάντα στο 8ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Λόουκμαν έφτασε από σέντρα του Μπόγκα με το αριστερό πόδι, προλαβαίνοντας τον Άλεξ Σάντρο και έβαζε στο πίσω μέρος του σάκου. Η νέα και οριστική ισοφάριση έφτασε στο 20′, στο φάουλ του Ντι Μαρία από την άκρη: Ο Φιντέο άγγιξε τον Ντανίλο, ο οποίος με δύναμη, χαμηλό σουτ βρήκε το 3-3, εκμεταλλευόμενος το λάθος του φραγμού, το οποίο άνοιξε.
Ακολούθησε μια δίνη αλλαγών, αλλά λίγες ευκαιρίες για γκολ: μόλις η τελική ισοπαλία.