Γιούβε-Ίντερ 2-0, γκολ από Ραμπιό και Φαγιόλι

default_image

(Άδνκρονος) – Η Γιουβέντους κέρδισε με 2-0 την Ίντερ στη βραδινή αναβολή της 13ης αγωνιστικής της Serie A 2022-2023. Οι μπιανκονέρι επιβάλλονται με γκολ των Ραμπιό και Φαγιόλι. Η σύνθεση του Αλέγκρι ανεβαίνει στους 25 βαθμούς στη βαθμολογία και προσπερνά τους Νερατζούρι του Ιντζάγκι, που βρίσκεται στους 24.

Ο ΑΓΩΝΑΣ – Η Ίντερ ξεκινά με επιθετική διάθεση και κοντά στο γκολ στο 6′: Συμπέρασμα Λαουτάρο, ελαφρώς λάθος γκολ. Η Γιούβε πάλεψε να δημιουργήσει παιχνίδι, η ομάδα του Αλέγκρι αμύνθηκε κοντά στη δική της περιοχή, αφήνοντας την μπάλα στους αντιπάλους. Το μοναδικό ρινγκ της Γιουβέντους στο πρώτο ημίχρονο φτάνει στο 20′: Ο Μπρέμερ ξεκινά τη δράση και προσπαθεί να φτάσει στο τέλος, αλλά το κόλπο του είναι ανακριβές. Η Ίντερ κατακάθεται, ανεβάζει το κέντρο βάρους και στην τελική φάση του πρώτου κλάσματος χτυπά επανειλημμένα. Στο 27′ σε κόρνερ από τα αριστερά ο Τζέκο βρίσκει χρόνο για το γκόρ αλλά δεν πλαισιώνει την εστία. Η καλύτερη ευκαιρία συμβαίνει στους φιλοξενούμενους στο 42ο λεπτό. Ο Στρέτσερ σεντράρει εν κινήσει, ο Ντάμφρις μπροστά από το τέρμα δοκιμάζει το συρόμενο τάπ-ιν αλλά στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο φαίνεται να προτείνει το ίδιο σενάριο. Ίντερ ξανά, αυτή τη φορά με τον Καλχάνογλου: Ο Στσέσνι βάζει το γάντι, η μπάλα σκίζει το δοκάρι στο 49′. Η Γιούβε αντέχει και χτυπάει την πρώτη πραγματική ευκαιρία. Ο Κόστιτς κερδίζει τη μονομαχία δύναμης με τον Μπαρέλα, καταβροχθίζει τα 60 μέτρα του γηπέδου και παίρνει τον Ραμπιό. Ο Γάλλος ανοίγει τη δεξιά ‘πιατέτα’ και βάζει την μπάλα εκεί που δεν φτάνει ο Ονανά: 1-0. Η Ίντερ χάλασε, η Γιούβε ανέλαβε το ματς και διπλασίασε στο 65ο λεπτό. Ο Ντανίλο βρίσκει την απόκλιση εν κινήσει σε κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα στα δίχτυα. Το 2-0 όμως εξατμίζεται μετά την επίπονη ανάλυση του Βαρ που βρίσκει ένα άγγιγμα του χεριού του Βραζιλιάνου στη μάχη σώμα με σώμα με τον De Vrij. Η Ίντερ κάνει σουτ με τον Λαουτάρο που απορρίπτεται από τον Στσέσνι. Από την άλλη, στο 77′, τα δάχτυλα του Ονανά και το κοντάρι λένε “όχι” στον Κόστιτς. Ο Σέρβος επιβεβαιώνει τον εαυτό του ως παίκτης του αγώνα στο 84′ χτίζοντας τη δράση του δεύτερου γκολ, που αυτή τη φορά ισχύει. Ασίστ για τον Φαγιόλι, το μωρό ξεφορτώνει το δεξί από τα 15 μέτρα: απόκλιση, γκολ, 2-0 και η Γιούβε κερδίζει.